Wniosek O Opiekę Naprzemienną Wzór | Odcinek 4 Opieka Naprzemienna. 29752 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wniosek o opiekę naprzemienną wzór – Odcinek 4 Opieka Naprzemienna.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Małgorzata Sokołowska. Mecenaska od Rodziny. 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,060회 및 좋아요 13개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

wniosek o opiekę naprzemienną wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Odcinek 4 Opieka Naprzemienna. – wniosek o opiekę naprzemienną wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

🤔Dzień dobry! Dzisiaj kolejny odcinek naszego cyklu: \”Wirtualny gabinet psychologiczno-prawny dla rozstających się rodziców.\” Z Ewa Gordziej porozmawiamy o opiece naprzemiennej.
😳Wielu z moich klientów ma dylemat, kto powinien zajmować się dzieckiem po rozstaniu/ rozwodzie. Nie ma złotych rad i także na to pytanie odpowiem to zależy. Jedną z opcji jest opieka naprzemienna.
Z nagrania dowiecie się m.in:
📌 czym jest opieka naprzemienna?
📌 jakie znaczenie ma porozumienie rodzicielskie w jej wdrażaniu?
📌 jakie konsekwencje ma dla dzieci jej wprowadzenie?
📌 o czym muszą wiedzieć rodzice, którzy skorzystają z takiej opcji?
Zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem lub znasz taką osobę. Proszę o udostępnienie naszego nagrania. Treści dla Was tworzone są bezpłatnie, więc jeżeli widzisz wartość, proszę przekaż dalej. Każde twoje udostępnienie pozwala nam dotrzeć do osób.

wniosek o opiekę naprzemienną wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Opieka naprzemienna wzór wniosku – e-Dokumencik

Poniżej wzór pozwu z wnioskiem o przyznanie opieki naprzemiennej. Zastrzegam, że ma charakter nieco uproszczony i każdorazowo musi być. W tym wpisie przeczytasz …

+ 여기에 표시

Source: e-dokumencik.pl

Date Published: 8/29/2022

View: 2476

Opieka naprzemienna – Adwokat Marlena Słupińska

Żeby możliwe było realizowanie takiego modelu opieki, dziecko mieszka na przykład przez miesiąc z ojcem, a później przez miesiąc z matką.

+ 여기에 자세히 보기

Source: slupinska.eu

Date Published: 11/5/2022

View: 5414

Jak zredagować wniosek o opiekę naprzemienną?

W tym wpisie przeczytasz o tym, kiedy warto rozważyć formę opieki naprzemiennej oraz znajdziesz wzór wniosku o orzeczenie takiej opieki.

+ 더 읽기

Source: prawoautorskie-blog.pl

Date Published: 3/9/2022

View: 8259

Piecza naprzemien w przypadku br – Piecza naprzemienna …

ustanowienia pieczy (opieki) naprzemiennej (ustalanej mediac … ciwym do rozpatrzenia wniosku o ustalenie miejsca pobytu d.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: dzielnytata.pl

Date Published: 9/26/2022

View: 8868

pozew-o-rozwód-wzór.docx

z wnioskiem o zabezpieczenie kosztów utrzymania rodziny … Ustalenie opieki naprzemiennej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron w ten sposób, …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: fundacja.togatus.pl

Date Published: 7/18/2022

View: 4808

Wzór pozwu o rozwód z opieką naprzemienną

Poniżej wzór pozwu z wnioskiem o przyznanie opieki naprzemiennej. Zastrzegam, że ma charakter nieco uproszczony i każdorazowo musi być …

+ 여기에 보기

Source: anitaswietlikowska.pl

Date Published: 11/22/2021

View: 5701

Jak ustanowić opiekę naprzemienną – Pozew o rozwód

Podstawa prawna opieki naprzemiennej Instytucja opieki … sytuacji sąd może dojść do wniosku, że należy podzielić władzę pomiędzy rodziców.

+ 여기를 클릭

Source: pozeworozwodblog.pl

Date Published: 11/28/2022

View: 1757

Kiedy może być stosowana opieka naprzemienna nad …

Opieka naprzemienna nad dzieckiem – co to takiego i w jakich sytuacjach … choć w praktyce będzie ono poprzedzone wnioskiem jednej ze stron …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: poradnikpracownika.pl

Date Published: 10/25/2022

View: 2345

Zgoda na opiekę pieczę naprzemienną dzieci sprawie rozwód …

A zatem orzekanie opieki naprzemiennej w sytuacji nasilonego konfliktu między rodzicami stanowi skrajny przykład rozwiązania służącego racjom rodziców i …

+ 여기에 보기

Source: kancelaria-prawo-rodzinne.com

Date Published: 5/26/2021

View: 9670

주제와 관련된 이미지 wniosek o opiekę naprzemienną wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Odcinek 4 Opieka Naprzemienna.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Odcinek 4   Opieka Naprzemienna.
Odcinek 4 Opieka Naprzemienna.

주제에 대한 기사 평가 wniosek o opiekę naprzemienną wzór

  • Author: Małgorzata Sokołowska. Mecenaska od Rodziny.
  • Views: 조회수 1,060회
  • Likes: 좋아요 13개
  • Date Published: 2020. 7. 17.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=uDzPY3Nke3w

Jak napisać wniosek o opiekę naprzemienną?

wnoszę o powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz ustalenie, że będą oni wspólnie sprawować opiekę naprzemienną nad dzieckiem przez miesiąc, jednakże każde z nich będzie samodzielnie podejmować decyzje w bieżących sprawach w okresach, w których dziecko będzie znajdować się pod jego pieczą.

Jak załatwić opiekę naprzemienną?

Opieka naprzemienna może zostać ustalona na podstawie porozumienia rodziców lub orzeczona przez sąd. Rodzice mogą ją także ustanowić poprzez zawarcie ugody przed mediatorem. Najważniejszym kryterium, jakim kieruje się sąd, ustalając opiekę naprzemienną, jest dobro dziecka.

Czy można się nie zgodzić na opiekę naprzemienną?

Ważne: Aby uzyskać prawo do opieki naprzemiennej, niezbędna jest zgoda rozwiedzionych rodziców. Jeśli więc rodzice nie porozumieją się co do spraw dotyczących dziecka i nie podpiszą porozumienia wychowawczego, sąd ograniczy władzę rodzicielską jednego z nich. To wyklucza możliwość opieki naprzemiennej.

Od jakiego wieku dziecka opieka naprzemienna?

2-3 roku życia z wielu powodów rozwojowych potrzebują codziennej obecności matki. Starsze dzieci, które mają już za sobą fazę lęku separacyjnego, będą znosić opiekę naprzemienną o wiele lepiej (choć dotarłam i do takich wniosków, które mówią, że wiek dziecka nie ma znaczenia).

Co to znaczy opieka naprzemienna?

Piecza naprzemienna (opieka naprzemienna, opieka wspólna, piecza wspólna) – sposób opieki nad dzieckiem po rozwodzie rodziców polegający na przyznaniu każdemu z rodziców przez sąd prawa do pieczy nad dzieckiem w określonym czasie w ciągu roku np. dziecko zamieszkuje na zmianę dwa tygodnie u ojca, dwa tygodnie u matki.

Czy przy opiece naprzemiennej są alimenty?

Jakie alimenty przy opiece naprzemiennej? W przypadku opieki naprzemiennej możesz spodziewać się jednego z 2 rodzajów rozstrzygnięć: Sąd może zobowiązać jednego z rodziców do płacenia alimentów na dziecko, Sąd może w ogóle zniesie obowiązek płacenia alimentów.

Czy sąd orzeka opiekę naprzemienną?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zna definicji opieki naprzemiennej. Orzekanie przez Sądy sposobu sprawowania opieki naprzemienne jest prawnie uzasadnione na podstawie art. 58 k.r.o. w sytuacji orzekania przez Sąd o rozwodzie rodziców oraz na podstawie art. 107 k.r.o. w innych przypadkach.

Jak wygląda opieka naprzemienna?

Opieka naprzemienna polega na sprawowaniu przez rodziców opieki nad dzieckiem naprzemiennie w porównywalnych okresach. W praktyce zatem dziecko może przebywać na zmianę u każdego z rodziców na przykład dwa tygodnie u mamy, a dwa kolejne – u taty.

Czy opieka naprzemienna jest dobra dla dzieci?

To co jest niewątpliwą zaletą opieki naprzemiennej, to fakt, że dziecko rozwija psychiczną więź z obojgiem rodziców. Takie rozwiązanie jest korzystne dla podopiecznych, ponieważ wpływa na ich dobrostan psychiczny. Dzieci odbierają od swoich opiekunów jasny przekaz, że są ważne, chciane i kochane przez swoją rodzinę.

Jak podzielić opiekę nad dzieckiem po rozstaniu?

Opieka naprzemienna to w Polsce stosunkowo nowy podział opieki nad dziećmi. Polega on na zachowaniu równej relacji pomiędzy obojgiem rodziców i ich dziećmi. Najczęściej każdy z rodziców ma prawo do przebywania z dzieckiem tyle samo czasu, jednak w praktyce może to być podział 60-40% lub 65-35%.

Czy dziecko musi mieszkać u opiekuna w pieczy bieżącej?

Należy zauważyć, że co do zasady bieżącą pieczę nad osobą dziecka sprawują rodzice. Zasadę tę statuuje art. 96 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy5, zgodnie z którym rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim.

Co to jest piecza nad dzieckiem?

Piecza nad osobą dziecka

W literaturze pojęcie to ogólnie rozumiane jest jako grupa obowiązków oraz uprawnień przysługujących rodzicom, a obejmujących opiekę nad dzieckiem, dbałość o jego wychowanie, rozwój oraz komfort psychiczny3.

Jak ustanowic opieke nad dzieckiem?

Opiekę ustanawia sąd opiekuńczy, skoro tylko poweźmie wiadomość, że zachodzi prawny ku temu powód. Wniosek o ustanowienie opieki należy złożyć do właściwego sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich. Do wniosku należy załączyć odpis aktu urodzenia dziecka.

Ile urlopu na opiekę nad dzieckiem?

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Jak zmienić prawa do opieki nad dzieckiem?

Ale jak dokonać zmiany opieki? Rodzic, który wcześniej nie zajmował się dzieckiem na co dzień musi złożyć do sądu stosowny wniosek oraz wziąć udział w rozprawie, dzięki której wszelkie wątpliwości powinny zostać rozwiane.

Jak napisać porozumienie w sprawie opieki nad dzieckiem?

Nie ma jednego wzoru porozumienia rodzicielskiego. Może mieć on postać krótkiego dokumentu, zawierającego punkty dotyczące wychowania dziecka lub być szczegółową umową między rodzicami. Bez względu jednak na zawartość porozumienia, musi się ono nadawać do wykonania po uprawomocnieniu się wyroku.

Jak ustalić opiekę nad dzieckiem?

Aby uzyskać prawo do opieki nad dzieckiem, należy wystąpić do sądu rejonowego z wnioskiem o powierzenie władzy rodzicielskiej. Dochodzi wtedy do uregulowania kontaktów i ustalenia podziału. W sądzie sędzia przeprowadza rozmowę z obojgiem rodziców i wysłuchuje ich argumentów.

Jak zmusić ojca do kontaktów z dzieckiem?

Kolejnym sposobem, aby wymusić na Twoim byłym mężu kontakt z dzieckiem, jest złożenie pozwu o alimenty lub o ich podniesienie. No bo skoro mąż nie poczuwa się do roli ojca, to w takim razie niech będzie zobowiązany do finansowego zaspokajania potrzeb dziecka na jego rozwój i edukację.

Jak napisac plan rodzicielski?

W polskim prawie nie istnieje wzór planu wychowawczego. Zapisy kodeksu rodzinnego stanowią jedynie, że porozumienie rodzicielskie musi być zawarte na piśmie i podpisane przez każdego z rodziców. Najczęściej wzory rodzicielskiego planu wychowawczego przypominają zwyczajną umowę, której stronami są rodzice.

Opieka naprzemienna wzór wniosku — e-Dokumencik

Plik został pobrany 1053 razy! Pobierz opieka_naprzemienna_wzór_wniosku już teraz w jednym z aż trzech popularnych formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu OpenOffice, Microsoft Office, Libre Office, OfficeSuite, czy innych podobnych! Pobierzjuż teraz w jednym z aż trzech popularnych formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu OpenOffice, Microsoft Office, Libre Office, OfficeSuite, czy innych podobnych!

Sprawdzone oraz aktualne pliki do pobrania!

Data sprawdzenia aktualności pliku:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

Poniżej wzór pozwu z wnioskiem o przyznanie opieki naprzemiennej. Zastrzegam, że ma charakter nieco uproszczony i każdorazowo musi być. W tym wpisie przeczytasz o tym, kiedy warto rozważyć formę opieki naprzemiennej oraz znajdziesz wzór wniosku o orzeczenie takiej opieki.Żeby możliwe było realizowanie takiego modelu opieki, dziecko mieszka na przykład przez miesiąc z ojcem, a później przez miesiąc z matką.Rodzicielski plan wychowawczy a opieka naprzemienna. Zobacz również: Wzór wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka. Sąd w sprawach o rozwód rozstrzyga również kwestię opieki nad dziećmi. Najczęściej na wniosek strony składającej pozew jest to miejsce.

Wniosek o opiekę naprzemienną

14 i n. T. Justyński, W sprawie tzw. opieki naprzemiennej, RiP 19/2011, s. Małżonkowie musieli również złożyć zgodny wniosek w tym zakresie.Kiedy możliwe jest ustanowienie opieki naprzemiennej? · w przypadku zgodnego wniosku rozwodzących się rodziców · na podstawie zawartego pomiędzy. Opieka naprzemienna – orzecznictwo. Ustalenie pieczy naprzemiennej jest możliwe zarówno w przypadku zgodnego wniosku rozwodzących się rodziców, Podstawa prawna opieki naprzemiennej Instytucja opieki. sytuacji sąd może dojść do wniosku, że należy podzielić władzę pomiędzy rodziców.Poniżej wzór pozwu z wnioskiem o przyznanie opieki naprzemiennej. Zastrzegam, że ma charakter nieco uproszczony i każdorazowo musi być.

Porozumienie rodzicielskie opieka naprzemienna wzór

Porozumienie rodzicielskie – co powinno zawierać — Rodzicielski plan wychowawczy, czy inaczej porozumienie wychowawcze, to porozumienie małżonków o sposobie. Sądy przy braku porozumienia między rodzicami dotyczącemu sprawowania opieki nad dziećmi powierzają dzieci jednemu z rodziców (art 58 kro), ograniczając władzę. T Oleszczuk — Opieka wspólna zwana inaczej naprzemienną, polegająca na. tworzących porozumienie o sprawowaniu władzy rodzicielskiej po rozwodzie.Plan opieki naprzemiennej. Jak sporządzić porozumienie w zakresie opieki naprzemiennej? O czym trzeba pamiętać? Sprawdź! [WZÓR]Wzór porozumienia rodzicielskiego opieka naprzemienna bez alimentów na dzieci wraz z instrukcją jego wypełnienia. UWAGA: Jest to wzór dla małżeństw,

Ugoda opieka naprzemienna wzór

piecza naprzemienna, RpI 17-18/2011, s. 14 i n. T. Justyński, W sprawie tzw. opieki naprzemiennej, RiP 19/2011, s. 5, J. Kosińska-Wiercińska, jw., s. 32.Badanie oraz test DNA dziecka i ojca w sprawie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa · Piecza i opieka naprzemienna nad dzieckiem · Ugoda i zgoda na. T Oleszczuk — Opieka wspólna zwana inaczej naprzemienną, polegająca na. przez autora wzór Planu Wychowawczego, który może stać się inspiracją dla rodziców.Sprawdź też: Kiedy opłaca się iść na ugodę w sprawie o rozwód?. Pozew o rozwód z opieką naprzemienną nad dziećmi – WZÓR + INSTRUKCJA.Poniżej wzór pozwu z wnioskiem o przyznanie opieki naprzemiennej. Zastrzegam, że ma charakter nieco uproszczony i każdorazowo musi być.

Uzasadnienie opieki naprzemiennej

Opieka naprzemienna (często również określana pieczą. Zgodnie z uzasadnieniem, istniejący obecnie stan prawny należy uznać za optymalny, Wady i zalety naprzemiennej opieki nad dzieckiem Kodeks rodzinny i. opieka taka orzekana jest przez sądy jeśli uznają to za uzasadnione.miała silne uzasadnienie w rzeczywistości społecznej i ściśle określonych, 14 i n. T. Justyński, W sprawie tzw. opieki naprzemiennej, RiP 2011/19,Piecza naprzemienna (opieka naprzemienna, opieka wspólna, piecza wspólna) – sposób. się dzieckiem (jako uzasadnienie przyznawania matkom jedynej opieki), silne uzasadnienie w rzeczywistości społecznej i ściśle określonych, „tradycyjnych”. 14 i n. T. Justyński, W sprawie tzw. opieki naprzemiennej,

Adwokat Marlena Słupińska

Sprawowanie opieki nad dzieckiem po rozwodzie nie jest proste. Jeżeli żadne z rodziców nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej, wówczas nadal wspólnie wykonują oni pieczę nad dzieckiem, mimo że już ze sobą nie mieszkają. Taka sytuacja rodzi wiele problemów, nie tylko organizacyjnych, ale również emocjonalnych. Jeśli dziecko przebywa na stałe u jednego z rodziców, drugi może je odwiedzać i zabierać na różnego rodzaju wyjścia, nie może go jednak zabrać do siebie na dłuższy czas. Rozwiązaniem problemu jest opieka naprzemienna.

W tym artykule znajdziesz kompletne informacje na temat opieki naprzemiennej i najczęściej towarzyszących jej problemów. Jeśli potrzebujesz pomocy adwokata możesz skorzystać z konsultacji. Doradzam klientom z całej Polski, w tym online i telefonicznie. Zapraszam do kontaktu.

Imię i nazwisko

Numer telefonu

E-mail

Krótki opis sprawy

Δ

Opieka naprzemienna nad dzieckiem

Opieka naprzemienna jest rodzajem sprawowania pieczy nad małoletnim dzieckiem, w którym spędza ono tyle samo czasu z każdym z rodziców. W praktyce trudno niekiedy bywa, aby faktycznie było to połowie czasu, jednakże okresy te są do siebie wówczas mocno zbliżone. Żeby możliwe było realizowanie takiego modelu opieki, dziecko mieszka na przykład przez miesiąc z ojcem, a później przez miesiąc z matką. Niektórzy rodzice, którzy są bardzo zamożni, decydują się nawet na zakup nieruchomości, w której na stałe mieszka dziecko, a oni wprowadzają się do niego na zmianę. Umówmy się, w polskich warunkach to jednak rzadkość.

W wielu krajach świata opieka naprzemienna jest standardowym rozwiązaniem w przypadku rozpadu małżeństwa. W Polsce wciąż stanowi ona swego rodzaju nowość, pomimo że rozwiązanie to zostało wprowadzone do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego już w 2015 roku.

Wielu rozwodzących się rodziców już przed laty wręcz domagało się od ustawodawcy możliwości stosowania takiego modelu. Ich zdaniem, ma on niezwykle pozytywny wpływ na rozwój dziecka, którego wychowuje się w rozbitej rodzinie. Tyle teoria – na sali rozpraw trzeba jeszcze umiejętnie przekonać do niej sąd.

Opieka naprzemienna – wady i zalety

Opieka naprzemienna, podobnie zresztą, jak i inne rozwiązania, ma swoje wady i zalety. Warto mieć tego świadomość, decydując się na ten model sprawowania pieczy nad dzieckiem. Poniżej zwięźle wypunktuje podstawowe wady i zalety opieki naprzemiennej.

Wady opieki naprzemiennej

życie w ciągłej drodze – sytuacja ta ma miejsce, gdy rodzice mieszkają oddaleni od siebie o kilkadziesiąt lub więcej kilometrów. W takim przypadku pojawia się konieczność ciągłych podróży, aby dowieźć dziecko do jego miejsca pobytu;

niebezpieczeństwo przyznania dziecku roli mediatora w konflikcie rodziców – sytuacja ta jest zdecydowanie niepożądana. Dziecko bowiem nie powinno odczuwać napięć pomiędzy ojcem i matką, którzy nierzadko pozostają w głębokim konflikcie po rozpadzie małżeństwa;

niebezpieczeństwo pogorszenia relacji rodziców z dzieckiem – nie wszyscy rodzice mogą poświęcić dziecku wiele czasu. Jeżeli ktoś ma bardzo obciążającą pracę, wówczas nie będzie mógł spędzać z dzieckiem tyle czasu, ile by chciał. To może doprowadzić do wzajemnego oddalenia, które negatywnie wpłynie na rozwój emocjonalny małoletniego.

Zalety opieki naprzemiennej

rozwój więzi emocjonalnej dziecka z obydwojgiem rodziców – ma ono poczucie tego, że jest kochane, a ojciec i matka pragną jego dobra;

wzrost samooceny dziecka;

mniejsze problemy w razie egzekwowania alimentów;

wspólna odpowiedzialność za dziecko;

wzajemne wsparcie rodziców w kwestii opieki nad dzieckiem.

Prezentowane powyżej zestawienie minusów i plusów pieczy naprzemiennej pokazuje, że tych drugich jest więcej niż pierwszych.

Opieka naprzemienna – od jakiego wieku?

Stosowanie opieki naprzemiennej nad dzieckiem podlega pewnemu ograniczeniu. Jest nim wiek małoletniego. Otóż, aby możliwy był tego rodzaju model sprawowania pieczy, dziecko powinno cechować się odpowiednim stopniem samodzielności.

Przede wszystkim dziecko nie może być w wieku niemowlęcym, kiedy to istnieje konieczność karmienia mlekiem matki. W takim przypadku przekazanie go pod opiekę ojcu jest po prostu niemożliwe.

Dobrze jest, jeżeli dziecko jest stosunkowo samodzielne pod względem codziennych czynności takich jak jedzenie, dbanie o higienę, czy też ubieranie się. Dzięki temu sprawowanie opieki przez rodzica jest łatwiejsze, przez co może on przeznaczyć więcej czasu na budowanie wspólnych relacji.

Opieka naprzemienna a alimenty

To mit, że przy opiece naprzemiennej nie zasądza się alimentów. Otóż zasądza się je z bardzo prostego powodu.

Wysokość świadczenia alimentacyjnego uzależniona jest bowiem zawsze od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych rodzica. W przypadku opieki naprzemiennej, jeżeli rodzice są zgodni w kwestii alimentów, sąd obciąża ich kosztami utrzymania dziecka po połowie. Alternatywnie sąd orzeknie o alimentach, określając kwotę, jaką jeden rodzic powinien przekazywać drugiemu. W takiej sytuacji weźmie on pod uwagę nie tylko możliwości zarobkowe rodziców, ale również czas, który poświęcają dziecku. Sąd bierze też pod uwagę istotne dysproporcje w zarobkach rodziców.

W praktyce alimenty w przypadku pieczy naprzemiennej powinny być niższe aniżeli w przypadku, gdy tylko jeden z rodziców wykonuje władzę rodzicielską. Wynika to z faktu, iż kiedy dziecko przebywa u bardziej zamożnego rodzica, wówczas to na nim spoczywa obowiązek zaspokajania jego potrzeb.

Opieka naprzemienna – orzecznictwo

Pomimo iż opieka naprzemienna jest stosunkowo nową instytucją prawa rodzinnego, orzecznictwo sądów w tym zakresie odznacza się już pewnym dorobkiem. Poniżej prezentujemy kilka wyroków, które mogą zainteresować rodziców rozważających ten model sprawowania pieczy nad małoletnim.

Opieka naprzemienna a miejsce zamieszkania dziecka

Przez opiekę naprzemienną należy rozumieć opiekę sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, nie uzależniają takiej opieki od określenia, że dziecko będzie miało dwa miejsca zamieszkania. Dla zaistnienia opieki naprzemiennej nie ma znaczenia określenie miejsca zamieszkania przy jednym z rodziców. Ustalenie miejsca pobytu dziecka jest konsekwencją normy zawartej w art. 28 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.

(wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 3 lipca 2019 r. sygn. akt II SA/Rz 432/19, LEX nr 2733734).

Równy rozkład kosztów utrzymania dziecka

Wobec uznania, że dochody rodziców powódki są porównywalne, przy założeniu, że do dochodu pozwanego nie wlicza się zasiłku pielęgnacyjnego, jak również zakładając, że przedstawicielka ustawowa i pozwany sprawują opiekę nad dzieckiem w podobnych bądź zbliżonych okresach czasowych, wobec czego ich osobiste starania o utrzymanie i wychowanie córki są porównywalne, zasadnym jest podzielenie między rodziców kosztów utrzymania córki w częściach równych.

(wyrok Sąd Okręgowego w Łodzi z dnia 24 października 2014 r., sygn. akt XII Ca 236/14, LEX nr 2413684).

Alimenty w zw. z nierówną stopą życiową rodziców

Jeżeli podczas pobytu małoletniego u ojca potrzeby dziecka są zaspokajane na bardzo wysokim poziomie (np. wakacje), to przy zredukowaniu alimentów zgodnie z żądaniem pozwu, w okresie pobytu u matki małoletni miałby zaspokajane niezbędne potrzeby na poziomie minimalnym. Powyższe pozostaje w sprzeczności zarówno z dobrem małoletniego jak i z zasadą równej stopy życiowej, zgodnie z którą potrzeby dziecka winny być zaspokajane na poziomie adekwatnym do tego, na którym następuje realizacja potrzeb jego rodziców.

(wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 15 stycznia 2014 r. sygn. akt XIII Ca 486/13, LEX nr 1891967).

Opieka naprzemienna a psychika dziecka

Opieka naprzemienna ma zasadniczo niezwykle pozytywny wpływ na psychikę dziecka. Wynika to z faktu, iż zazwyczaj od początku wychowuje się ono pod okiem matki oraz ojca. W ten sposób buduje się więź, która ma niezwykle istotne znaczenie z punktu widzenia każdego dziecka.

Mając na uwadze powyższe kwestie, należy wskazać, iż opieka naprzemienna jest optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia psychologicznego. Umożliwia ona bowiem spędzanie czasu z dzieckiem przez każde z rodziców, w tym znacznie większych jego ilości. Zarówno ojciec, jak i matka, mogą w takim przypadku zabrać dziecko na dłuższy bądź krótszy wyjazd, czy też zorganizować jakieś wyjście, na przykład do kina. W ten sposób umacnia się relacja, która została zainicjowana zaraz po narodzinach. Wyeliminowanych zostaje bowiem wiele czynników stresujących, które negatywnie wpływają na małoletniego.

Wniosek o opiekę naprzemienną

Wniosek o opiekę naprzemienną powinien zostać sporządzony w formie pisemnej. Należy go złożyć w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania małoletniego.

Jak sformułować wniosek? Przede wszystkim należy wskazać strony postępowania, sąd właściwy, podać miejsce i datę. Następnie trzeba sprecyzować swoje żądanie, co można uczynić w następujący sposób:

wnoszę o powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz ustalenie, że będą oni wspólnie sprawować opiekę naprzemienną nad dzieckiem przez miesiąc, jednakże każde z nich będzie samodzielnie podejmować decyzje w bieżących sprawach w okresach, w których dziecko będzie znajdować się pod jego pieczą. Wyjątek stanowić będą sprawy dotyczące wyboru szkoły, uczestnictwa w zajęciach dodatkowych, leczenia oraz wyjazdów zagranicznych. W takich przypadkach rodzice będą podejmować decyzje wspólnie.

Żądanie to może zostać doprecyzowane. Niektórzy bowiem wskazują sposób przekazania dziecka drugiemu rodzicowi oraz czas, w którym powinno to nastąpić.

Opłata od wniosku o ustanowienie opieki naprzemiennej wynosił 40 złotych.

Brak zgody na opiekę naprzemienną

Brak zgody jednego z rodziców na pieczę naprzemienną może wynikać z różnych powodów. Mianowicie może to być uzasadniona obawa o dobro dziecka bądź też kwestie czysto ambicjonalne.

Na ten problem zwrócił uwagę Sąd Rejonowy w Inowrocławiu. W jednym z jego orzeczeń postanowiono, iż:

nie można przyjąć, że warunkiem sine qua non do wprowadzenia opieki naprzemiennej jest zgoda na nią obojga rodziców. Po pierwsze, jest to w sposób ewidentny niezgodne z założeniami legislatora. Po drugie, jest to nieprawidłowe również z punktu widzenia dobra dziecka. Sąd musi zważyć, że sprzeciw jednej ze stron może być warunkowany nie wolą czy dobrem dziecka, ale innymi względami, w tym względami ambicjonalnymi lub finansowymi (wyrok Sądu Rejonowego w Inowrocławiu z dnia 2 stycznia 2018 r., sygn. akt III Nsm 37/16, LEX nr 2608989).

Niektórzy jednak wskazują, że opieka naprzemienna wymaga spełnienia szczególnych warunków. Należy do nich zaliczyć poprawne relacje pomiędzy rodzicami, dobrą komunikacją pomiędzy nimi i dzieckiem, sprawną organizację codziennego funkcjonowania oraz odpowiednie warunki materialne.

Rozwód a opieka naprzemienna

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie sprawowania władzy nad dzieckiem. Jak wykazałam wyżej, opieka naprzemienna jest korzystna dla dziecka. Wydawać by się mogło, że jej ustanawianie przez sąd powinno być regułą. Nic bardziej mylnego. Jest to nowa instytucja i jako taka jeszcze nie zdobyła popularności w orzecznictwie sądów rodzinnych.

Wszystko to sprawia, że jeśli w sprawie o rozwód jednemu z rodziców zależy na uzyskaniu opieki naprzemiennej, to musi przygotować się na trudną przeprawę w sądzie. Ciebie i Twojego pełnomocnika czeka mnóstwo pracy, niestety bez żadnej gwarancji sukcesu.

Walczyć jednak warto. Jest bowiem o co.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.

W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!

Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata.

Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!

Adwokat

Marlena Słupińska-Strysik

e-mail: [email protected]

tel. 61 646 00 40

tel. 68 419 00 45

tel. 52 511 00 65

Komentarze:

Jak zredagować wniosek o opiekę naprzemienną?

W tym wpisie przeczytasz o tym, kiedy warto rozważyć formę opieki naprzemiennej oraz znajdziesz wzór wniosku o orzeczenie takiej opieki.

Czy warto składać wniosek o opiekę naprzemienną

Często spotykam się z pytaniem, czy warto wnioskować o opiekę naprzemienną.

Nie ma tu jednej właściwej odpowiedzi, bo zależy to od bardzo wielu czynników takich jak to, czy rodzice mieszkają w miarę blisko siebie, czy mają na to fundusze, ale przede wszystkim od postawy obojga zainteresowanych i potrzeb dziecka. Pamiętać tez trzeba, że sam wniosek do sądu nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Pisałam o tym m.in. tutaj i tutaj.

Warunek sine qua non

Przepraszam za truizm, ale tę formę opieki należy wybierać kierując się dobrem dziecka, a nie własną wygodą, czy ambicjami.

Żeby opieka naprzemienna mogła stać się korzystnym rozwiązaniem, spełnione powinny być szczególne warunki.

Rodzice muszą po prostu zostawić za sobą przeszłość, przezwyciężyć wzajemne urazy, chęć odegrania się na sobie za nie udany związek.

Bardzo często, a w zasadzie zawsze, rodzice którzy wytaczają przeciwko sobie ciężkie „działa” deklarują, że najważniejsze jest dla nich dobro dziecka i tym właśnie dobrem uzasadniają podjętą walkę z byłym małżonkiem (drugim rodzicem dziecka).

Choć w efekcie taka walka zwykle dla dziecka jest psychicznie szkodliwa to wielu z rodziców wręcz zaklina rzeczywistość i naprawdę wierzy, że dziecku w czymś to pomaga.

Obserwując stres, nerwy, żal, złość i rozterki rodziców, mam świadomość jakie to trudne – ustąpić drugiej stronie – dla dobra dziecka – i ufać, że dziś ustąpię ja, a jutro ustąpi on.

Nie mam intencji nikogo oceniać. Nie jestem psychologiem i nie podejmuję się też nikomu doradzać w tej mierze, ale wydaje mi się, że gdyby walczący ze sobą rodzice stanęli na chwilę obok dziecka i spojrzeli na tę walkę oczami swojej pociechy, to zrozumieliby, że nie tędy droga.

Wracając do pytania – czy warto…

Być może czytasz to i zadajesz sobie pytanie: jak mam się niby z nią/nim ułożyć, kiedy się nie da! Porozumienie wymaga dobrej woli obojga, a ja na dobrą wolę drugiej strony nie mogę liczyć, (etc.)

To prawda, czasem nie wiem jak by się człowiek nie starał z drugą stroną nie można znaleźć porozumienia. Jeśli to twój przypadek – nawet nie próbujcie opieki naprzemiennej.

Jeśli jednak jesteście w stanie stworzyć poprawną i bezkonfliktową relację między sobą, potraficie zadbać o dobrą komunikację na temat dziecka i w obecności dziecka, potraficie się sprawnie zorganizować żeby stworzyć precyzyjny i przewidywalny plan zapewniający łatwą reorganizację w przypadku potrzeby modyfikacji, zamierzacie systematycznie i wspólnie monitorować postępy szkolne dziecka, wozić je na przemian na karate, basen, angielski, a także stać was na to, żeby zapewnić dziecku warunki bytowe w dwóch domach, to spróbujcie.

Jak sformułować wniosek do sądu

Kolejna część wpisu jest dla osób, które spełniają poprzednio określone warunki i chcą opieki naprzemiennej spróbować. Poniżej podpowiadam o co konkretnie można wnioskować do sądu chcąc uzyskać orzeczenie zezwalające na pieczę naprzemienną i jakie ustalenia takie orzeczenie mogłoby zawierać.

Wniosek do sądu można zredagować następująco:

Wnoszę o powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom i ustalenie, że oboje rodzice będą sprawować opiekę naprzemienną nad dzieckiem przez dwa tygodnie, przy czym każde z nich będzie samodzielnie podejmowało decyzje w sprawach bieżących w okresach w jakich dziecko będzie przebywać pod jego opieką – za wyjątkiem spraw związanych z wyborem szkoły, uczestnictwem w zajęciach dodatkowych, leczeniem i wyjazdem poza granice kraju – w których to sprawach rodzice decydować będą wspólnie.

Wnoszę o ustalenie, że począwszy od pierwszego piątku po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego od godz. 18.00 dziecko będzie przebywać przez dwa tygodnie pod opieką matki, a następnie naprzemiennie po dwa tygodnie pod opieką ojca i matki z zastrzeżeniem, iż w okresie świąt: w latach parzystych dziecko spędzi z matką czas od godz. 15.00 w Wigilię do godziny 13.00 w dniu 25 grudnia oraz w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych od godz. 10.00 do godz. 20.00, natomiast czas w dniu 25 grudnia w godz. 13.00 – 20.00 oraz drugi dzień Świąt Wielkanocnych od godz. 10.00 do 20.00 spędzi z ojcem. W latach nieparzystych dziecko spędzi z ojcem czas od godz. 15.00 w wigilię do 13.00 w dniu 25 grudnia oraz w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych od godz. 10.00 do godz. 20.00, natomiast czas w dniu 25 grudnia w godz. 13.00 – 20.00 oraz drugi dzień Świąt Wielkanocnych od godz. 10.00 do 20.00 spędzi z matką niezależnie od tego jak przypadnie opieka naprzemienna.

Wnoszę o jednoczesne ustalenie, że każde z rodziców będzie samodzielnie podejmowało decyzje w sprawach bieżących w okresach w jakich dzieci będą przebywać pod jego opieką, za wyjątkiem spraw związanych z wyborem szkoły, uczestnictwem w zajęciach dodatkowych (poza zwykłym obowiązkiem szkolnym), leczeniem i wyjazdem poza granice kraju, w których to sprawach rodzice będą decydować wspólnie.

uwaga:

W tego typu przypadkach sądy mogą poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stron nadzorowi kuratora sądowego i zobowiązać strony do poddania się w terminie np. jednego miesiąca od uprawomocnienia się wyroku wspólnemu treningowi kompetencji wychowawczych w wyspecjalizowanej placówce terapii rodzinnej.

Pamiętaj, że podany wyżej przykład nie jest jakimś ogólnie obowiązującym wzorem. Możesz zredagować własny wniosek uwzględniając indywidualne potrzeby waszej rodziny.

***

Mam nadzieję, że wpis ten pomoże ci podjąć decyzję, czy warto w waszym przypadku wnioskować o opiekę naprzemienną, a jeśli zdecydowałeś, że warto – to pomoże ci w odpowiednim zredagowaniu wniosku do sądu.

Jeśli masz wątpliwości, zapraszam do kontaktu.

Adwokat Marlena Słupińska

Sprawowanie opieki nad dzieckiem po rozwodzie nie jest proste. Jeżeli żadne z rodziców nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej, wówczas nadal wspólnie wykonują oni pieczę nad dzieckiem, mimo że już ze sobą nie mieszkają. Taka sytuacja rodzi wiele problemów, nie tylko organizacyjnych, ale również emocjonalnych. Jeśli dziecko przebywa na stałe u jednego z rodziców, drugi może je odwiedzać i zabierać na różnego rodzaju wyjścia, nie może go jednak zabrać do siebie na dłuższy czas. Rozwiązaniem problemu jest opieka naprzemienna.

W tym artykule znajdziesz kompletne informacje na temat opieki naprzemiennej i najczęściej towarzyszących jej problemów. Jeśli potrzebujesz pomocy adwokata możesz skorzystać z konsultacji. Doradzam klientom z całej Polski, w tym online i telefonicznie. Zapraszam do kontaktu.

Imię i nazwisko

Numer telefonu

E-mail

Krótki opis sprawy

Δ

Opieka naprzemienna nad dzieckiem

Opieka naprzemienna jest rodzajem sprawowania pieczy nad małoletnim dzieckiem, w którym spędza ono tyle samo czasu z każdym z rodziców. W praktyce trudno niekiedy bywa, aby faktycznie było to połowie czasu, jednakże okresy te są do siebie wówczas mocno zbliżone. Żeby możliwe było realizowanie takiego modelu opieki, dziecko mieszka na przykład przez miesiąc z ojcem, a później przez miesiąc z matką. Niektórzy rodzice, którzy są bardzo zamożni, decydują się nawet na zakup nieruchomości, w której na stałe mieszka dziecko, a oni wprowadzają się do niego na zmianę. Umówmy się, w polskich warunkach to jednak rzadkość.

W wielu krajach świata opieka naprzemienna jest standardowym rozwiązaniem w przypadku rozpadu małżeństwa. W Polsce wciąż stanowi ona swego rodzaju nowość, pomimo że rozwiązanie to zostało wprowadzone do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego już w 2015 roku.

Wielu rozwodzących się rodziców już przed laty wręcz domagało się od ustawodawcy możliwości stosowania takiego modelu. Ich zdaniem, ma on niezwykle pozytywny wpływ na rozwój dziecka, którego wychowuje się w rozbitej rodzinie. Tyle teoria – na sali rozpraw trzeba jeszcze umiejętnie przekonać do niej sąd.

Opieka naprzemienna – wady i zalety

Opieka naprzemienna, podobnie zresztą, jak i inne rozwiązania, ma swoje wady i zalety. Warto mieć tego świadomość, decydując się na ten model sprawowania pieczy nad dzieckiem. Poniżej zwięźle wypunktuje podstawowe wady i zalety opieki naprzemiennej.

Wady opieki naprzemiennej

życie w ciągłej drodze – sytuacja ta ma miejsce, gdy rodzice mieszkają oddaleni od siebie o kilkadziesiąt lub więcej kilometrów. W takim przypadku pojawia się konieczność ciągłych podróży, aby dowieźć dziecko do jego miejsca pobytu;

niebezpieczeństwo przyznania dziecku roli mediatora w konflikcie rodziców – sytuacja ta jest zdecydowanie niepożądana. Dziecko bowiem nie powinno odczuwać napięć pomiędzy ojcem i matką, którzy nierzadko pozostają w głębokim konflikcie po rozpadzie małżeństwa;

niebezpieczeństwo pogorszenia relacji rodziców z dzieckiem – nie wszyscy rodzice mogą poświęcić dziecku wiele czasu. Jeżeli ktoś ma bardzo obciążającą pracę, wówczas nie będzie mógł spędzać z dzieckiem tyle czasu, ile by chciał. To może doprowadzić do wzajemnego oddalenia, które negatywnie wpłynie na rozwój emocjonalny małoletniego.

Zalety opieki naprzemiennej

rozwój więzi emocjonalnej dziecka z obydwojgiem rodziców – ma ono poczucie tego, że jest kochane, a ojciec i matka pragną jego dobra;

wzrost samooceny dziecka;

mniejsze problemy w razie egzekwowania alimentów;

wspólna odpowiedzialność za dziecko;

wzajemne wsparcie rodziców w kwestii opieki nad dzieckiem.

Prezentowane powyżej zestawienie minusów i plusów pieczy naprzemiennej pokazuje, że tych drugich jest więcej niż pierwszych.

Opieka naprzemienna – od jakiego wieku?

Stosowanie opieki naprzemiennej nad dzieckiem podlega pewnemu ograniczeniu. Jest nim wiek małoletniego. Otóż, aby możliwy był tego rodzaju model sprawowania pieczy, dziecko powinno cechować się odpowiednim stopniem samodzielności.

Przede wszystkim dziecko nie może być w wieku niemowlęcym, kiedy to istnieje konieczność karmienia mlekiem matki. W takim przypadku przekazanie go pod opiekę ojcu jest po prostu niemożliwe.

Dobrze jest, jeżeli dziecko jest stosunkowo samodzielne pod względem codziennych czynności takich jak jedzenie, dbanie o higienę, czy też ubieranie się. Dzięki temu sprawowanie opieki przez rodzica jest łatwiejsze, przez co może on przeznaczyć więcej czasu na budowanie wspólnych relacji.

Opieka naprzemienna a alimenty

To mit, że przy opiece naprzemiennej nie zasądza się alimentów. Otóż zasądza się je z bardzo prostego powodu.

Wysokość świadczenia alimentacyjnego uzależniona jest bowiem zawsze od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych rodzica. W przypadku opieki naprzemiennej, jeżeli rodzice są zgodni w kwestii alimentów, sąd obciąża ich kosztami utrzymania dziecka po połowie. Alternatywnie sąd orzeknie o alimentach, określając kwotę, jaką jeden rodzic powinien przekazywać drugiemu. W takiej sytuacji weźmie on pod uwagę nie tylko możliwości zarobkowe rodziców, ale również czas, który poświęcają dziecku. Sąd bierze też pod uwagę istotne dysproporcje w zarobkach rodziców.

W praktyce alimenty w przypadku pieczy naprzemiennej powinny być niższe aniżeli w przypadku, gdy tylko jeden z rodziców wykonuje władzę rodzicielską. Wynika to z faktu, iż kiedy dziecko przebywa u bardziej zamożnego rodzica, wówczas to na nim spoczywa obowiązek zaspokajania jego potrzeb.

Opieka naprzemienna – orzecznictwo

Pomimo iż opieka naprzemienna jest stosunkowo nową instytucją prawa rodzinnego, orzecznictwo sądów w tym zakresie odznacza się już pewnym dorobkiem. Poniżej prezentujemy kilka wyroków, które mogą zainteresować rodziców rozważających ten model sprawowania pieczy nad małoletnim.

Opieka naprzemienna a miejsce zamieszkania dziecka

Przez opiekę naprzemienną należy rozumieć opiekę sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, nie uzależniają takiej opieki od określenia, że dziecko będzie miało dwa miejsca zamieszkania. Dla zaistnienia opieki naprzemiennej nie ma znaczenia określenie miejsca zamieszkania przy jednym z rodziców. Ustalenie miejsca pobytu dziecka jest konsekwencją normy zawartej w art. 28 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.

(wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 3 lipca 2019 r. sygn. akt II SA/Rz 432/19, LEX nr 2733734).

Równy rozkład kosztów utrzymania dziecka

Wobec uznania, że dochody rodziców powódki są porównywalne, przy założeniu, że do dochodu pozwanego nie wlicza się zasiłku pielęgnacyjnego, jak również zakładając, że przedstawicielka ustawowa i pozwany sprawują opiekę nad dzieckiem w podobnych bądź zbliżonych okresach czasowych, wobec czego ich osobiste starania o utrzymanie i wychowanie córki są porównywalne, zasadnym jest podzielenie między rodziców kosztów utrzymania córki w częściach równych.

(wyrok Sąd Okręgowego w Łodzi z dnia 24 października 2014 r., sygn. akt XII Ca 236/14, LEX nr 2413684).

Alimenty w zw. z nierówną stopą życiową rodziców

Jeżeli podczas pobytu małoletniego u ojca potrzeby dziecka są zaspokajane na bardzo wysokim poziomie (np. wakacje), to przy zredukowaniu alimentów zgodnie z żądaniem pozwu, w okresie pobytu u matki małoletni miałby zaspokajane niezbędne potrzeby na poziomie minimalnym. Powyższe pozostaje w sprzeczności zarówno z dobrem małoletniego jak i z zasadą równej stopy życiowej, zgodnie z którą potrzeby dziecka winny być zaspokajane na poziomie adekwatnym do tego, na którym następuje realizacja potrzeb jego rodziców.

(wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 15 stycznia 2014 r. sygn. akt XIII Ca 486/13, LEX nr 1891967).

Opieka naprzemienna a psychika dziecka

Opieka naprzemienna ma zasadniczo niezwykle pozytywny wpływ na psychikę dziecka. Wynika to z faktu, iż zazwyczaj od początku wychowuje się ono pod okiem matki oraz ojca. W ten sposób buduje się więź, która ma niezwykle istotne znaczenie z punktu widzenia każdego dziecka.

Mając na uwadze powyższe kwestie, należy wskazać, iż opieka naprzemienna jest optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia psychologicznego. Umożliwia ona bowiem spędzanie czasu z dzieckiem przez każde z rodziców, w tym znacznie większych jego ilości. Zarówno ojciec, jak i matka, mogą w takim przypadku zabrać dziecko na dłuższy bądź krótszy wyjazd, czy też zorganizować jakieś wyjście, na przykład do kina. W ten sposób umacnia się relacja, która została zainicjowana zaraz po narodzinach. Wyeliminowanych zostaje bowiem wiele czynników stresujących, które negatywnie wpływają na małoletniego.

Wniosek o opiekę naprzemienną

Wniosek o opiekę naprzemienną powinien zostać sporządzony w formie pisemnej. Należy go złożyć w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania małoletniego.

Jak sformułować wniosek? Przede wszystkim należy wskazać strony postępowania, sąd właściwy, podać miejsce i datę. Następnie trzeba sprecyzować swoje żądanie, co można uczynić w następujący sposób:

wnoszę o powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz ustalenie, że będą oni wspólnie sprawować opiekę naprzemienną nad dzieckiem przez miesiąc, jednakże każde z nich będzie samodzielnie podejmować decyzje w bieżących sprawach w okresach, w których dziecko będzie znajdować się pod jego pieczą. Wyjątek stanowić będą sprawy dotyczące wyboru szkoły, uczestnictwa w zajęciach dodatkowych, leczenia oraz wyjazdów zagranicznych. W takich przypadkach rodzice będą podejmować decyzje wspólnie.

Żądanie to może zostać doprecyzowane. Niektórzy bowiem wskazują sposób przekazania dziecka drugiemu rodzicowi oraz czas, w którym powinno to nastąpić.

Opłata od wniosku o ustanowienie opieki naprzemiennej wynosił 40 złotych.

Brak zgody na opiekę naprzemienną

Brak zgody jednego z rodziców na pieczę naprzemienną może wynikać z różnych powodów. Mianowicie może to być uzasadniona obawa o dobro dziecka bądź też kwestie czysto ambicjonalne.

Na ten problem zwrócił uwagę Sąd Rejonowy w Inowrocławiu. W jednym z jego orzeczeń postanowiono, iż:

nie można przyjąć, że warunkiem sine qua non do wprowadzenia opieki naprzemiennej jest zgoda na nią obojga rodziców. Po pierwsze, jest to w sposób ewidentny niezgodne z założeniami legislatora. Po drugie, jest to nieprawidłowe również z punktu widzenia dobra dziecka. Sąd musi zważyć, że sprzeciw jednej ze stron może być warunkowany nie wolą czy dobrem dziecka, ale innymi względami, w tym względami ambicjonalnymi lub finansowymi (wyrok Sądu Rejonowego w Inowrocławiu z dnia 2 stycznia 2018 r., sygn. akt III Nsm 37/16, LEX nr 2608989).

Niektórzy jednak wskazują, że opieka naprzemienna wymaga spełnienia szczególnych warunków. Należy do nich zaliczyć poprawne relacje pomiędzy rodzicami, dobrą komunikacją pomiędzy nimi i dzieckiem, sprawną organizację codziennego funkcjonowania oraz odpowiednie warunki materialne.

Rozwód a opieka naprzemienna

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie sprawowania władzy nad dzieckiem. Jak wykazałam wyżej, opieka naprzemienna jest korzystna dla dziecka. Wydawać by się mogło, że jej ustanawianie przez sąd powinno być regułą. Nic bardziej mylnego. Jest to nowa instytucja i jako taka jeszcze nie zdobyła popularności w orzecznictwie sądów rodzinnych.

Wszystko to sprawia, że jeśli w sprawie o rozwód jednemu z rodziców zależy na uzyskaniu opieki naprzemiennej, to musi przygotować się na trudną przeprawę w sądzie. Ciebie i Twojego pełnomocnika czeka mnóstwo pracy, niestety bez żadnej gwarancji sukcesu.

Walczyć jednak warto. Jest bowiem o co.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.

W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!

Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata.

Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!

Adwokat

Marlena Słupińska-Strysik

e-mail: [email protected]

tel. 61 646 00 40

tel. 68 419 00 45

tel. 52 511 00 65

Komentarze:

Kiedy może być stosowana opieka naprzemienna nad dzieckiem?

Autor

Joanna Tęcza Artykuły autora

W dzisiejszych czasach coraz częściej pary rozstają się i pojawia się problem, co w takiej sytuacji ze wspólnymi małoletnimi dziećmi. Rozwiązaniem może okazać się opieka naprzemienna, która polega na sprawowaniu przez rodziców opieki nad dzieckiem naprzemiennie w podobnych ustalonych wcześniej okresach. W praktyce wygląda to tak, że przez okres jednego lub więcej tygodni dziecko przebywa u matki, aby w następnym tygodniu lub tygodniach proporcjonalnie do czasu spędzonego u matki pozostawało pod opieką ojca.

Ta forma opieki sprawdzi się tylko wtedy, kiedy pomiędzy rodzicami małoletnich dzieci nie istnieje żaden konflikt. W przeciwnym razie docelowo prowadzić to będzie do sytuacji, gdy to rozwiązanie nie będzie mogło się sprawdzić, prędzej czy później konflikt też przełoży się bowiem na sprawowaną opiekę naprzemienną.

Przepisy prawa nie definiują pojęcia opieki naprzemiennej, mimo że odwołują się do niej ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci czy ustawa o świadczeniach rodzinnych.

Opieka naprzemienna może zostać ustalona na podstawie porozumienia rodziców lub orzeczona przez sąd. Rodzice mogą ją także ustanowić poprzez zawarcie ugody przed mediatorem.

Najważniejszym kryterium, jakim kieruje się sąd, ustalając opiekę naprzemienną, jest dobro dziecka.

Przede wszystkim opieka naprzemienna sprawdzi się w sytuacji, gdy rodzice dziecka mieszkają stosunkowo blisko siebie i w związku z tym istnieje możliwość pogodzenia sprawowania opieki naprzemiennej z uczęszczaniem przez dziecko do placówek oświatowych.

Przykład 1.

Jan Nowak zamieszkuje w Szczecinie, a Janina Nowak mieszka w Warszawie. Jan Nowak i Janina Nowak mają wspólne dziecko – Jakuba Nowaka – i zastanawiają się nad opieką naprzemienną. Jakub Nowak chodzi do 3 klasy szkoły podstawowej. W takiej sytuacji opieka naprzemienna wydaje się być niewłaściwym rozwiązaniem, nie da się jej bowiem pogodzić z obowiązkiem szkolnym dziecka.

Jakie kryteria decydują o ustanowieniu opieki naprzemiennej?

Opieka naprzemienna jest sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej. Aby wykonywanie opieki naprzemiennej było możliwe, oboje rodzice muszą posiadać pełną władzę rodzicielską.

Opieka naprzemienna nie jest regułą, nawet kiedy rodzice mają pełną władzę rodzicielską. Najistotniejsze jest w takim przypadku współdziałanie rodziców przy jej sprawowaniu, które będzie co najmniej utrudnione, a wręcz niemożliwe, jeśli rodzice dziecka są ze skonfliktowani, czy też nie potrafią się porozumiewać ze sobą w kwestiach dotyczących wspólnego potomstwa.

Co do zasady opieka naprzemienna powinna wynikać z woli stron – rodziców dziecka, choć może zdarzyć się, że sąd narzuci ją mimo sprzeciwu jednego z nich. Jak zostało wskazane, najważniejsze w tym wypadku jest dobro dziecka; jeśli sąd uzna, że zgodne z nim jest sprawowanie opieki naprzemiennej, może wydać takie rozstrzygnięcie, choć w praktyce będzie ono poprzedzone wnioskiem jednej ze stron postępowania o uregulowanie kwestii opiekuńczych w ten sposób.

Należy pamiętać, że orzecznictwo sądów polskich nadal cechuje pewien tradycjonalizm, dlatego też w sytuacji sprzeciwu jednego z rodziców co do ustanowienia opieki naprzemiennej z dużą dozą prawdopodobieństwa sąd tego nie ustanowi, uznając, że brak porozumienia między rodzicami, a to z kolei uzasadnia konieczność ustalenia miejsca pobytu małoletniego z jednym z rodziców, podczas gdy drugi będzie miał uregulowane kontakty z dzieckiem.

Wspomnieć należy, że przed podjęciem decyzji przez sąd co do ustanowienia opieki naprzemiennej powinno zostać przeprowadzone badanie przez specjalistów z Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, którzy zbadają rodziców, a jeśli wiek dziecka na to pozwala, także i dziecko. W głównej mierze od wyniku tego badania zależeć będzie ustanowienie opieki naprzemiennej. Biegli mogą stwierdzić, że nie ma podstaw do ustanowienia opieki naprzemiennej, np. ze względu na silny konflikt rodziców, i wskazać odpowiednie rozwiązanie co do uregulowania kwestii pieczy nad małoletnim dzieckiem.

Przed podjęciem decyzji o ustaleniu opieki naprzemiennej należy rozważyć szereg różnych czynników, w tym w szczególności: sposób, w jaki dotychczas sprawowano opiekę;

wolę małoletniego w zakresie opieki, jeśli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości pozwala na uwzględnienie rozsądnych życzeń w tym zakresie;

kwalifikacje rodzicielskie rodziców małoletniego;

więzi emocjonalne rodziców z dzieckiem;

wpływ, jaki może na małoletniego mieć ta forma opieki. Przed podjęciem decyzji o ustaleniu opieki naprzemiennej należy rozważyć szereg różnych czynników, w tym w szczególności:

W jaki sposób sąd ustala opiekę naprzemienną?

Przykładowe rozstrzygnięcie dotyczące opieki naprzemiennej może wyglądać w następujący sposób:

Sąd postanawia:

powierzyć obojgu rodzicom władzę rodzicielską nad małoletnimi Janem Nowakiem wykonywaną w formie opieki naprzemiennej, ustalając, że miejsce zamieszkania dziecka jest przy matce; ustalić, że powtarzające się okresy opieki naprzemiennej nad małoletnim przypadają od pierwszej soboty po uprawomocnieniu się niniejszego orzeczenia od godz.10.00 do kolejnej soboty do godziny 10.00, przy czym dziecko będzie przebywać przez tydzień pod opieką matki, a następnie ojca, a potem naprzemiennie z zastrzeżeniem, że: w okresie świąt: w latach parzystych dziecko spędza z matką czas od godz. 08.00 w Wigilię do godziny 19.00 w dniu 26 grudnia oraz w godzinach od 8.00 w dniu pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych do godziny 19.00 drugiego dnia Świąt Wielkanocnych, zaś z ojcem okres od 26 grudnia od godziny 19.00 do 1 stycznia roku następnego do godziny 19.00; natomiast w latach nieparzystych dziecko spędza z ojcem czas od godz. 08.00 w Wigilię do godziny 19.00 w dniu 26 grudnia oraz w godzinach od 8.00 w dniu pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych do godziny 19.00 drugiego dnia Świąt Wielkanocnych, zaś z matką okres od 26 grudnia od godziny 19.00 do 1 stycznia roku następnego do godziny 19.00 niezależnie od tego, jak przypadnie opieka naprzemienna; w okresie wakacji letnich dziecko spędza z ojcem pierwszy i drugi tydzień lipca i sierpnia, zaś z matką trzeci i czwarty tydzień lipca i sierpnia, niezależnie od tego, jak przypadnie opieka naprzemienna; wyżej wyznaczone okresy opieki mogą być okazjonalnie modyfikowane, skracane lub wydłużane w razie zajścia szczególnych okoliczności, niezawinionych przez strony, jednakże za obopólną zgodą stron, wówczas dziecko przebywa pod pieczą drugiego rodzica; małoletni jest odbierany przez rodzica, który przejmuje opiekę w danym okresie, z miejsca zamieszkania drugiego z rodziców.

POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców

Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji

Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią Zobacz ogłoszenia Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku

Opieka naprzemienna a ustalenie alimentów

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że w wypadku opieki naprzemiennej alimenty należne od rodziców na rzecz dziecka zostaną zniesione, w końcu każdy z rodziców przez pewien czas będzie utrzymywał dziecko. Oczywiście może zdarzyć się taka sytuacja, że rodzice będą zobowiązani po połowie ponosić koszty utrzymania. Takie rozwiązanie najczęściej będzie miało miejsce w wypadku zawarcia porozumienia rodzicielskiego, w którym nie będą oni nawet precyzować wysokości alimentów, a jedynie wskażą, że każde z nich ponosi koszty utrzymania małoletniego dziecka po połowie.

W sytuacji braku porozumienia rodzicielskiego sąd zdecyduje o ustaleniu alimentów uiszczanych przez jednego rodzica do rąk drugiego, nawet jeśli ustanowiona została opieka naprzemienna. W sytuacji dysproporcji w zarobkach rodziców celem utrzymania równego poziomu życia małoletniego sąd może zasądzić od jednego rodzica, który jest lepiej sytuowany, wyższe alimenty niż zasądza od drugiego.

500+ a opieka naprzemienna

Jeśli chodzi o świadczenie wychowawcze tzw. 500+, w wypadku ustalenia opieki naprzemiennej kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.

Przykład 2.

Jan Nowak i Janina Nowak mieszkają w Warszawie. Mają wspólne dziecko – Jakuba Nowaka – i ustaloną opieką naprzemienną. Jakub przez dwa tygodnie znajduje się pod opieką ojca, a przez kolejne dwa pod opieką matki. Przysługujące świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł wypłacane będzie w częściach po 250 zł dla matki i 250 zł dla ojca małoletniego.

Przeciwwskazania do opieki naprzemiennej, jej wady i zalety

Wskazać należy, że mimo najlepszej woli rodziców, opieka naprzemienna nie jest wskazana w przypadku bardzo małych dzieci, ponieważ może prowadzić do zaburzenia poczucia bezpieczeństwa. Opieka naprzemienna najlepiej sprawdzi się w przypadku nastolatków, którzy w porównaniu do młodszych dzieci nie powinni mieć trudności z adaptacją do tego, że mają dwa domy, w których mieszkają na przemian. Starszym dzieciom zwyczajne łatwiej jest się zaadoptować do zmian środowiska.

Należy pamiętać, że kwestia adaptacji do sytuacji posiadania dwóch domów jest też kwestią indywidualną.

Zalety opieki naprzemiennej:

indywidualny kontakt z każdym z rodziców,

większa swoboda w kontaktach z rodzicami i innymi członkami rodziny,

możliwość budowania równych relacji z obojgiem rodziców.

Wady opieki naprzemiennej:

brak stabilizacji dla młodszych dzieci,

problemy natury logistycznej,

koszty związane z przystosowaniem przez oboje rodziców pokoju dziecka, zapewnieniu mu u każdego z rodziców rzeczy osobistych.

W jakiej formie ustanowić opiekę naprzemienną?

Najprostszym sposobem ustalenia opieki naprzemiennej jest sporządzenie rodzicielskiego planu wychowawczego zawierającego wszelkie ustalenia rodziców co do sprawowania opieki. Jednak w tym wypadku musi istnieć zgoda co do wszystkich jego zapisów. Plan taki można sporządzić samodzielnie i skierować do sądu celem jego zatwierdzenia, np. jako formę ugody pozasądowej. Rodzicielski plan wychowawczy może zostać uzgodniony w toku mediacji jako ugoda, a po jej podpisaniu mediator wystąpi do sądu o zatwierdzenie go jako ugody mediacyjnej.

W wypadku kiedy jedna ze stron domaga się opieki naprzemiennej, zaś druga nie wyraża na to zgody, konieczne jest wystąpienie do sądu o rozstrzygnięcie w tym przedmiocie.

W sprawach o rozwód lub separację każda ze stron może domagać się ustanowienia opieki naprzemiennej.

W wypadku rozstrzygania w przedmiocie opieki naprzemiennej przez sąd istnieje ryzyko, że wniosek taki nie zostanie uwzględniony. Stąd też, chcąc dążyć do tej formy opieki, ważne jest, aby szukać porozumienia z drugim z rodziców, zdecydowanie uprości to bowiem sprawę. Brak porozumienia jest równoznaczny z długotrwałym procesem sądowym, który może prowadzić do pogorszenia relacji pomiędzy rodzicami, a to z kolei będzie miało przełożenie na dziecko.

Opieka naprzemienna nad dzieckiem po rozwodzie: wady i zalety. Co mówi prawo?

Opieka naprzemienna nad dzieckiem, zwana również pieczą wspólną, oznacza, że dziecko przebywa na przemian u każdego z rozwiedzionych rodziców. Aby sąd zadecydował o opiece naprzemiennej nad dzieckiem po rozwodzie, rodzice muszą zgodnie wystąpić o to rozwiązanie. Wyjaśniamy, czy opieka naprzemienna jest dobra dla dziecka.

Opieka naprzemienna po rozwodzie polega w na tym, że dzieckiem zajmują się na przemian matka i ojciec. Dziecko przebywa pod opieką raz jednego, raz drugiego rodzica w dłuższych okresach, np. przez tydzień u jednego z rodziców, następnie przez kolejny tydzień u drugiego. Podstawową zaletą opieki naprzemiennej nad dzieckiem jest zachowanie równych relacji dziecka z obojgiem rodziców. Ale są też wady takiego rozwiązania. Aby sąd przyznał rodzicom pieczę wspólną nad dzieckiem, muszą oni udowodnić, że będzie to korzystne dla ich potomstwa.

Czym jest opieka naprzemienna nad dzieckiem?

W ramach pieczy wspólnej dziecko po rozwodzie rodziców mieszka przez tyle samo czasu z tatą i z mamą. Najczęściej jest to rozwiązywane tak, że na tydzień dziecko jedzie do jednego z rodziców, a na kolejny tydzień do drugiego. Rodzice zachowują pełnię praw rodzicielskich.

Kiedy sąd ustala opiekę naprzemienną po rozwodzie?

Jeśli rozwodzący się rodzice wystąpią do sądu ze zgodnym wnioskiem o przyznanie im wspólnej opieki nad dzieckiem i przedstawią (najlepiej wraz z pozwem rozwodowym) plan wychowawczy, a sąd uzna, że takie rozwiązanie jest dobre dla dziecka, może ustanowić opiekę naprzemienną. W tym przypadku w wyroku rozwodowym sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom.

Ważne: Aby uzyskać prawo do opieki naprzemiennej, niezbędna jest zgoda rozwiedzionych rodziców. Jeśli więc rodzice nie porozumieją się co do spraw dotyczących dziecka i nie podpiszą porozumienia wychowawczego, sąd ograniczy władzę rodzicielską jednego z nich. To wyklucza możliwość opieki naprzemiennej. Sąd nie zgodzi się także na pieczę wspólną, jeśli rodzice mieszkają w innych miejscowościach, ponieważ uniemożliwiałoby to dziecku uczęszczanie do jednego przedszkola lub jednej szkoły.

Opieka naprzemienna a plan wychowawczy

W planie wychowawczym złożonym wraz z wnioskiem o sprawowanie opieki naprzemiennej rodzice wskazują, kiedy dziecko będzie przebywać u każdego z nich (dwa miejsca pobytu) oraz, dla celów formalnych, uzgadniają jedno miejsce zamieszkania dziecka, którym powinno być miejsce zamieszkania jednego z rodziców.

Opieka naprzemienna jest popularna m.in. w Szwecji, Danii, Niemczech, Francji, Anglii, Finlandii, USA, Kanadzie. W krajach tych mówi się o pozytywnym wpływie takiego rozwiązania na jakość życia i dobro dziecka. Zdarza się nawet, że w celu sprawowania opieki w tym systemie rodzice kupują mieszkanie, w którym dziecko przebywa na stałe, a rodzice wprowadzają się na przemian w okresach, kiedy opiekują się dzieckiem.

Opieka naprzemienna po rozwodzie: od jakiego wieku?

Przy ustalaniu opieki naprzemiennej zarówno sąd, jak i rodzice muszą wziąć pod uwagę wiek dziecka. Piecza wspólna nie może dotyczyć dziecka w wieku niemowlęcym, kiedy maluch jest jeszcze najczęściej karmiony mlekiem matki. Przyjmuje się, że dziecko, nad którym rodzice chcą sprawować opiekę na przemian, powinno być w miarę samodzielne.

Przemieszczanie się pomiędzy domami obojga rodziców nie powinno też być dla niego uciążliwe i stresujące, co może się zdarzyć w przypadku bardzo małych dzieci.

Czy opieka naprzemienna jest dobra dla dziecka?

Rozwiązanie, dzięki któremu dziecko po rozwodzie rodziców mieszka tyle samo czasu z tatą, co z mamą, może być dla niego dobre pod warunkiem, że rodzice:

pozostają w zgodnych relacjach;

są gotowi do ustępstw;

mają wspólny front wychowawczy;

wspólnie podejmują najważniejsze decyzje dotyczące dziecka.

Zalety opieki naprzemiennej nad dzieckiem

Dr n. hum. Ewa Milewska, specjalista psycholog kliniczny, wymienia w ocenie wpływu opieki naprzemiennej na małoletnie dzieci i ich relacje z rodzicami, przygotowanej dla Biura Analiz, Dokumentacji i Korespondencji Kancelarii Senatu następujące pozytywy dla dziecka:

„indywidualny i bardziej swobodny kontakt z każdym rodzicem i tym samym możliwość lepszego zaspokojenia potrzeb dziecka,

i tym samym możliwość lepszego zaspokojenia potrzeb dziecka, możliwość uczestnictwa w codziennej aktywności każdego z rodziców oraz poznawania/uczenia się różnych ról i wzorców postępowania,

oraz poznawania/uczenia się różnych ról i wzorców postępowania, możliwość kontaktów z dziadkami i innymi członkami rodziny każdego z rodziców, mających znaczenie dla kształtowania poczucia tożsamości i dobrej samooceny”.

Wady opieki naprzemiennej nad dzieckiem

Przeciwnicy tego rozwiązania uważają, że piecza naprzemienna może zaburzać poczucie bezpieczeństwa dziecka. Może się tak zdarzyć, jeśli dziecko jest wyraźnie bliżej związane z jednym z rodziców. Jednak największym problemem w takiej sytuacji jest brak zgody między rodzicami, traktowanie dziecka jako karty przetargowej, mówienie przy nim złych rzeczy o drugim rodzicu. Jeśli jednak rodzice podchodzą dojrzale do zapewnienia dziecku dobrego i szczęśliwego dzieciństwa, są w stanie porozumieć się między sobą dla jego dobra, korzyści z opieki naprzemiennej mogą przewyższać wady tego rozwiązania.

Trzeba jednak pamiętać, że zawsze powinniśmy traktować każde dziecko jako indywidualny przypadek i to do niego dostosowywać najlepszą formę opieki po rozwodzie. Trzeba zawsze myśleć o tym, żeby dziecko jak najmniej ucierpiało po rozwodzie rodziców.

Opieka naprzemienna a alimenty

Przy ustalaniu alimentów sąd bierze pod uwagę dobro dziecka i stara się znaleźć takie rozwiązanie, które nie pogorszy sytuacji materialnej małoletniego. W przypadku opieki naprzemiennej może zadecydować o braku alimentów, jeśli rodzice mają podobne możliwości finansowe. Jeśli jedno z nich żyje na niższej stopie, sąd może zasądzić alimenty od zamożniejszego rodzica nawet w przypadku wspólnej pieczy nad dzieckiem.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2012 poz. 788 z późn. zm.)

Zobacz także:

Opieka naprzemienna – dlaczego jest najlepsza dla dziecka?

Jeśli jesteś świeżo „rozstanym” rodzicem (lub w trakcie rozwodu / tuż przed), być może przeraża Cię perspektywa udowadniania przed sądem, że „jesteś tym lepszym rodzicem” i „zasługujesz na kontakty z dzieckiem”. Jakkolwiek absurdalnie to brzmi, praktyka pokazuje, że to wcale nierzadkie obiekcje. Rodzice w sytuacji rozstania często wpadają w panikę wobec wyobrażeń na temat machiny sądowniczej, w którą za chwilę zostaną wciągnięci. Myśl, że decyzja obcych ludzi będzie miała wpływ na ich rodzicielską tożsamość sprawia, że czują się często jak Józef K. z „Procesu” Kafki.

Już samo widmo dochodzenia swoich rodzicielskich praw przed sądem sprawia, że ludzie stawiają na strategie zamiast na relacje. Przełączają się w tryb konfliktu, winy, walki i dowodzenia własnej jedynej słusznej racji. Nie zawsze świadomie, po prostu następuje swoiste uwikłanie. Czasem już nie wiadomo nawet, kto to zaczął. Albo że można by inaczej. Oczywiście jeden uświadomiony rodzic nie wykona pracy za dwoje, ale może zapoczątkować zmianę jakości we wzajemnych relacjach. Potrzebna jest nauka „higienicznej” komunikacji. Nie musimy się lubić, ale powinniśmy się nawzajem szanować. Takiej postawy można się nauczyć. Można też otrzymać wsparcie z zewnątrz, kiedy sami nie dajemy już rady.

Pozostanie przy swoich prawach jako rodzica nie musi przecież oznaczać dyskredytacji drugiego rodzica. Niestety wiele osób w sytuacji konfliktu zaczyna postrzegać sprawy zero-jedynkowo. Albo ja, albo on/ona. A przecież wcale tak nie musi być. Istnieje przecież opieka naprzemienna.

Od dawna śledzę przepisy, doniesienia ze świata, wyniki badań naukowych. Współpracuję z mediatorami, trenerami, terapeutami. Wyciągam też własne wnioski z pracy z samodzielnymi rodzicami, obserwuję, jakie systemy opieki nad dziećmi sprawdzają się u nich po rozstaniu, a jakie nie. I jak zmienia się ich dynamika na przestrzeni lat. I zadziwiające jest dla mnie, jak niewiele osób o tym wie, że opieka naprzemienna jest najlepszą formą opieki dla dziecka po rozstaniu jego rodziców.

Nie chcę urazić tych wszystkich wspaniałych mam, które stwarzają swoim dzieciom jak najlepsze warunki do rozwoju, a ich dzieci są szczęśliwe i zadbane emocjonalnie. Wiem, że rola samodzielnych mam ma wiele odcieni, że są piętnowane za utrudnianie kontaktów z ojcem, a przecież czasem mają swoje powody (przemoc, alkoholizm itp.). Mówię tu o sytuacjach, w których każdy z rodziców funkcjonuje dobrze, nie stosuje przemocy, nie jest uzależniony i może być tak samo dobrym, odpowiedzialnym opiekunem. Proszę, weźcie to pod uwagę, czytając ten tekst.

Dlatego postanowiłam napisać o tym więcej – na podstawie badań specjalistów psychologów, socjologów, filozofów, ale i z punktu widzenia prawa, jak też i z własnego, życiowego i zawodowego doświadczenia. I piszę to nie tylko jako mama po rozstaniu, ale również jako coach zajmujący się tym tematem zawodowo (wspieram rodziców po rozstaniach na sesjach indywidualnych i warsztatach; jestem też autorką kursu online, który nazywam „apteczką pierwszej pomocy po rozstaniu”).

Kiedy dwoje ludzi się rozstaje, największym wyzwaniem zwykle bywa sprawa opieki nad dziećmi. I nawet jeśli każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, pod wpływem stresu zdarza mu się działać nieudolnie. Często nie wie, czego się spodziewać, bywa przestraszony, a nierzadko i niedoinformowany.

Kilka lat temu sama stawałam przed podobnym wyzwaniem. I pamiętam, że sprawą najbardziej spędzającą mi sen z powiek było właśnie dobro dziecka i taki system opieki, który minimalizowałby ewentualne negatywne skutki.

Ciężko było wówczas o jakiekolwiek sensowne wsparcie, za to sporo było straszenia. „Zobaczycie, zniszczycie dziecku życie”, „Będziecie musieli reklamować się przed sądem, kto jest lepszym rodzicem”, „Dziecko zostanie przy matce, sądy zawsze tak decydują”. Wizje były straszne i – na szczęście – niewiele miały wspólnego z rzeczywistością.

Wyszliśmy z rozstania obronną ręką, bo bardzo się o to postaraliśmy. Nie było to łatwe, ale okazało się możliwe. Gdy wszystko zawodziło, pozostawał nam zdrowy rozsądek, spokój i umiejętność obchodzenia się z emocjami w taki sposób, by bez sensu się nawzajem nie ranić. Dzisiaj mamy właśnie opiekę naprzemienną i na ten moment jest to najlepsze rozwiązanie ze wszystkich, których próbowaliśmy. Ale nie jest to rozwiązanie dla wszystkich.

Co to jest opieka naprzemienna?

Opieka naprzemienna (zwana również opieką współdzieloną, wspólną, równoważną) to nieoficjalne sformułowania. Właściwie jako takie nie występują w kodeksie rodzinno-opiekuńczym. Mimo to taka opieka może być zaaprobowana przez sąd na zgodny wniosek obojga rodziców.

Tzw. piecza naprzemienna sprawowana jest w powtarzających się okresach, np. dziecko zamieszkuje tydzień z jednym rodzicem, a następny tydzień z drugim. I tak na zmianę. Jednak taka opieka możliwa jest do wprowadzenia tylko pod pewnymi warunkami.

Zapytałam o to mec. Dagmarę Jagodzińską z kancelarii prawa rodzinnego, która jest autorką modułu prawnego w moim kursie dla samodzielnych rodziców po rozstaniu:

„Mimo iż instytucja opieki naprzemiennej jest znana prawu rodzinnemu i opiekuńczemu od lat, samo pojęcie opieki naprzemiennej nie pojawia się w przepisach Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Pojęcia tego nie używa także wprost Kodeks Postępowania Cywilnego. Artykuł 598 (22) Kpc wskazuje jedynie pośrednio na możliwość ustanowienia przez Sąd opieki naprzemiennej, poprzez to, iż wspomina o orzeczeniu, w którym Sąd określił, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach” – mówi adwokat Dagmara Jagodzińska, na co dzień zajmująca się sprawami z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Co to oznacza? I na jakiej podstawie rozwiązanie wprowadzające opiekę naprzemienną stosowane jest w praktyce?

„Aktualnie, stosowane jest zarówno w tych wypadkach, w których rodzice małoletniego dziecka, przedstawili Sądowi pisemny plan wychowawczy, szczegółowo określający ich ustalenia dotyczące sposobu wykonywania opieki naprzemiennej, jak i wówczas, gdy wnioskując o jej ustanowienie, ustnie jedynie zadeklarowali Sądowi osiągnięcie porozumienia w tym przedmiocie” – wyjaśnia mecenas Jagodzińska. I zaraz dodaje: „Każdorazowo jednak Sąd bada okoliczności faktyczne sprawy, pod kątem zgodności zaproponowanego przez rodziców rozwiązania z dobrem małoletniego dziecka. Aspektami przemawiającymi na korzyść omawianego rozwiązania pozostają z pewnością wiek dziecka (które winno pozostawać świadome swojej sytuacji rodzinnej i bytowej) oraz niewielka odległość dzieląca miejsca zamieszkania obojga rodziców”.

A zatem, jeśli rodzice są w stanie porozumieć się co do kwestii opieki nad dzieckiem, mogą realizować opiekę naprzemienną. Przed sądem należy przedstawić wspólne sporządzony plan wychowawczy, który sąd następnie zatwierdzi (po sprawdzeniu, czy oboje rodzice są świadomi, z czym to się wiąże i czy jest to rozwiązanie dobre dla dziecka). W planie wychowawczym można tego typu opiekę oficjalnie nazwać „pieczą sprawowaną przez rodziców w sposób naprzemienny w porównywalnych okresach”.

Najważniejsze jest zatem szczere i wzajemne przekonanie obojga rodziców, że będą współpracować dla dobra dziecka. Dlatego tak istotne jest, by umieć się porozumieć. Bo o opiekę naprzemienną warto zawalczyć. Jest najlepszą formą opieki nad małoletnimi dziećmi po rozstaniu ich rodziców. Czytaj dalej, ponieważ zaraz przejdziemy do konkretnych argumentów za tym przemawiających.

Podsumujmy raz jeszcze, jakie warunki są niezbędne, by wprowadzić opiekę naprzemienną (w Polsce):

I. Warunkiem pierwszym i koniecznym są dobre relacje rodziców po rozstaniu i ich obopólna chęć współpracy. W sytuacji konfliktu sprawowanie takiej opieki będzie bardzo trudne (choć warto dodać, że w innych krajach Europy są zalecenia, które mówią, że stopień konfliktu nie ma znaczenia dla korzyści płynących z opieki naprzemiennej).

II. Warunkiem sprzyjającym, ale niekoniecznym, jest bliska odległość zamieszkania rodziców. Z założenia ułatwia logistykę. Ale również, gdy dziecko jest już na tyle duże, by samodzielnie podróżować między domami obojga rodziców, jest po prostu praktyczne.

III. Warunkiem, który również można wziąć pod uwagę, jest wiek dziecka. Bardzo małe dzieci do ok. 2-3 roku życia z wielu powodów rozwojowych potrzebują codziennej obecności matki. Starsze dzieci, które mają już za sobą fazę lęku separacyjnego, będą znosić opiekę naprzemienną o wiele lepiej (choć dotarłam i do takich wniosków, które mówią, że wiek dziecka nie ma znaczenia).

IV. Opieka naprzemienna nie może zostać zastosowana w sytuacji, kiedy po stronie któregoś z rodziców występuje przemoc, uzależnienia lub inne zaburzenia uniemożliwiające opiekę nad dziećmi.

Rozstajemy się ze sobą, ale nie z dziećmi

Co ciekawe, w niektórych krajach, np. w Szwecji czy w Stanach Zjednoczonych, opieka naprzemienna praktykowana jest na porządku dziennym, tak często jak w Polsce model opieki wiodącego rodzica, czyli matki. W sytuacji, kiedy rodzic jest dysfunkcyjny w jakikolwiek sposób, np. stosuje przemoc, bierze narkotyki, nadużywa alkoholu, kierowany jest na terapię. Co do zasady jednak w wielu krajach europejskich, ale również i na innych kontynentach, dąży się do tego, by opieka naprzemienna była standardem, a tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy istnieją powody, dla których zagraża ona dobru dziecka, opieka przyznawana jest zdrowemu rodzicowi jako głównemu (wiodącemu) opiekunowi.

W ostatnich dwóch dekadach taki rodzaj opieki rozpowszechnił się w wielu krajach zachodnich. I dziś jest już na tyle znany i zbadany (można już mówić o całym pokoleniu wychowującym się w takim systemie opieki po rozstaniu rodziców), że daje się na tej podstawie wyciągnąć sensowne wnioski.

Dzieci wychowywane w opiece naprzemiennej w porównaniu do dzieci mieszkających z jednym rodzicem są w o wiele lepszej sytuacji. Pokazują to wskaźniki zdrowia psychicznego i fizycznego. Poniżej opieram się na wnioskach z jednego projektu badawczego, ale podobnych badań i podobnych wniosków jest dużo więcej. Linki do nich podaję pod wpisem.

Malin Bergström, psycholożka dziecięca i naukowiec z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, przeanalizowała wybrane obszary funkcjonowania dzieci w różnych systemach opieki. Do badania wykorzystano narzędzie KINDSCREEN, opracowane przez specjalistów z zakresu psychologii, medycyny, socjologii i pedagogiki. Narzędzie to bada stopień satysfakcji z życia w następujących dziedzinach: zdrowie fizyczne, psychologiczny dobrostan (zadowolenie z życia), nastrój i emocje, spostrzeganie siebie, autonomia, relacja z rodzicem, zasoby materialne, relacje z rówieśnikami, satysfakcja ze szkoły, akceptacja społeczna.

Dzieci w opiece naprzemiennej miały wyższe wskaźniki we wszystkich badanych obszarach, tak psychicznym, fizycznym, jak i materialnym. Z tych (jak i wielu innych badań, również tych prowadzonych w Polsce) wynika jednoznacznie, że dzieci objęte opieką naprzemienną – w porównaniu do dzieci objętych przeważającą opieką jednego wiodącego rodzica – odczuwają większą satysfakcję z życia, są szczęśliwsze, mają wyższą samoocenę, większe poczucie własnej wartości i autonomii. Takie dzieci mają lepszą komunikację z obojgiem rodziców, większe wsparcie psychiczne obojga, a z kolei przekłada się również na lepsze relacje z rówieśnikami. Takie dzieci odczuwają większą satysfakcję z uczęszczania do szkoły, rzadziej są ofiarami prześladowań, rzadziej uzależniają się od narkotyków czy innych używek, rzadziej wpadają w tzw. złe towarzystwo i rzadziej zapadają na choroby psychiczne, w tym depresję. Są również lepiej wykształcone – mają większe zasoby materialne i mogą dłużej się uczyć.

[Literaturę dotyczącą badań cytuję za prof. UKSW, dr hab. Elżbietą Trzęsowską-Gresztą oraz dr Renatą Sikorą z Katedry Psychologii Małżeństwa i Rodziny z UKSW. Dokładne linki do interpretacji wyników badań podaję na końcu tego wpisu].

W modelu opieki naprzemiennej przede wszystkim najważniejsza jest komplementarność ról ojca i matki. Istotne dla zdrowia psychicznego wzorce pochodzą zarówno od mamy, jak i od taty. I nie da się tego wartościować, które są ważniejsze. Oba są tak samo ważne. To, że dziecko może liczyć na oboje rodziców, mieć z nimi równie częsty kontakt i jakościowo spędzać czas, jest nie do przecenienia. Na szczęście problem tzw. alienacji rodzicielskiej jest coraz częściej podnoszony i mam nadzieję, że wkrótce dla wszystkich będzie jasne jak słońce, że równoważny kontakt z obojgiem rodziców to dobro osobiste tak dziecka, jak i rodzica. I pomysły, by to tylko matka sprawowała główną opiekę, a ojciec pojawiał się w najlepszym razie w weekendy, odejdą wkrótce do lamusa.

Dlaczego mimo to opieka naprzemienna nie jest jeszcze szeroko stosowana w praktyce w polskich sądach?

I. Często rodzice o takim rozwiązaniu po prostu nie wiedzą. Albo jeśli nawet przyjdzie im coś takiego do głowy, to nie mają wystarczającej wiedzy na temat pozytywnych skutków takiego rozwiązania, nie znają argumentów na korzyść takiego rozwiązania.

II. W Polsce wciąż panuje anachroniczne podejście do ról matki i ojca. Społeczne i sądownicze. Mam nadzieję, że to się powoli zacznie zmieniać. Powstają już na ten temat publikacje z zakresu sądownictwa (np. publikacja dr M. Domańskiego „Orzekanie o pieczy naprzemiennej w wyrokach rozwodowych”, prace naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i z Katedry Psychologii Małżeństwa i Rodziny z UKSW w Warszawie). Oby było ich coraz więcej.

III. Wciąż za mało się mówi o dobrobycie psychicznym dziecka wynikającym z prawa do kontaktu z obojgiem rodziców po ich rozstaniu. Na szczęście pojawiają się działania uświadamiające na szerszą skalę i mam nadzieję, że nadal będzie to szło w dobrym kierunku.

Sądy sobie, życie sobie

Jestem pewna, że sędziowie jako ludzie mają jak najlepsze intencje, ale z różnych potrzeb działają według pewnych ustalonych procedur. Jednak procedury te można zmienić – ba! samo życie pokazuje, że trzeba je zmieniać.

Wielką zmianę przyniosłaby już zmiana retoryki. Zobacz, jakie drzwi by się otworzyły, gdyby zamiast na walce zacząć skupiać się na współpracy? Zamiast szukać winnych – szukać porozumienia? Gdyby na etapie rozstania rodzice dostawali więcej wsparcia od różnych instytucji, być może nie stresowaliby się tak bardzo. Skutkiem czego – ich postawy wobec samego rozstania być może nie byłyby tak spolaryzowane.

Niestety polskie sądownictwo wciąż opiera się głównie na konflikcie: o opiekę, o majątek, o alimenty, o winę.

Cały czas głęboko wierzę, że małymi krokami można zmieniać wszystkie te dziedziny. Zacznijmy od najważniejszego – uświadomienia wszystkim rodzicom, że karanie drugiego rodzica w sytuacji konfliktu brakiem kontaktu z dzieckiem jest najgorszym możliwym posunięciem. Nie sprawdza się również odgórne karanie rodziców (przeważnie matek) za utrudnianie kontaktów. I na szczęście z tego pomysłu ostatnio zrezygnowano. Jedyne, co się sprawdza, to otwartość na współpracę, uświadamianie, pozytywne modelowanie sytuacji – pokazywanie, że można inaczej.

Opieka a władza rodzicielska

Czasem mylone są kontakty (opieka) z władzą rodzicielską. A nie jest to tożsame w świetle prawa. Prawo do kontaktów oznacza prawo do osobistej styczności z dzieckiem, ale również do informacji o nim – o jego potrzebach, stanie zdrowia itd. Władza rodzicielska to prawo do współdecydowania o ważnych dla dziecka sprawach – wyborze szkoły, sposobie leczenia itd.

Prawo do kontaktów jest dobrem osobistym. Tak dziecka, jak i rodzica. Nieuregulowanie kontaktów po rozstaniu jest zawsze obarczone wieloma ryzykami i problemami, dlatego warto je uregulować.

Bywa i tak, że dziecko odmawia kontaktów z którymś z rodziców. Ma do tego pełne prawo, tak samo jak rodzic ma prawo chcieć tego kontaktu. Wówczas sąd powinien dowiedzieć się, DLACZEGO dziecko nie chce kontaktu z rodzicem. Bo taka decyzja dziecka prawie zawsze oznacza, że dziecko potrzebuje pomocy. W innym przypadku nie musiałoby podejmować aż tak trudnej decyzji. Oczywiste jest, że w takiej sytuacji przede wszystkim zająć się owym DLACZEGO dziecka, a dopiero potem zdecydować o systemie opieki.

Inne modele opieki nad dziećmi po rozstaniu

Jakie jeszcze modele opieki nad dzieckiem po rozstaniu są obecnie stosowane?

Najczęstszy model w Polsce to zamieszkanie dziecka przy mamie i tzw. kontakty zasądzone dla taty (tata jako rodzic drugoplanowy, dochodzący – już same te sformułowania brzmią nieciekawie). Uważam to rozwiązanie za fatalne i totalnie anachroniczne. Nie przystające ani do aspiracji, ani stylu życia dzisiejszych rodziców. I przede wszystkim szkodliwe dla dzieci, ponieważ rola ojca jest nie do przecenienia w zdrowym rozwoju dzieci.

Istnieje jeszcze opieka gniazdowa, będąca odmianą opieki naprzemiennej. Oznacza ona, że dziecko ma jeden stały dom, do którego rodzice wprowadzają się na zmianę, w powtarzających się okresach. Oczywiście jest to praktyka związana z bardzo wysokimi kosztami, bo zakłada posiadanie 3 domów. Dlatego stosowana jest raczej w bogatszych społeczeństwa, w Polsce rzadko praktykowana.

Opieka naprzemienna pozostaje najlepszym rozwiązaniem. Rodzice współdzielą obowiązki, a dziecko ma szansę zbudować prawdziwą więź z każdym z nich.

Interesując się tym tematem, oczywiście napotkasz przeciwników opieki naprzemiennej. Zwykle jako jako argument przeciwko podają ten: „Dziecko musi mieć jeden dom, by czuć się bezpiecznie”. Takie postawienie sprawy wymaga ustalenia definicji: czym jest dom? Czym jest bezpieczeństwo?

Osobiście jestem zdania, że dom to niekoniecznie te same cztery ściany, ten sam pokój i adres. Za to mam przekonanie do takiej wizji, że dom to oboje rodzice. Zaś na poczucie bezpieczeństwa dziecka składa się bardzo wiele elementów, takich jak relacje z najbliższymi, dobrobyt psychiczny, bycie wziętym pod uwagę itd. Znacznie bardziej naruszającym bezpieczeństwo dziecka jest według mnie ograniczanie mu kontaktu z jednym z rodziców. Utożsamianie bezpieczeństwa z posiadaniem jednego stałego adresu jest więc według mnie zbyt dużym skrótem myślowym.

Oczywiście są pewne minusy opieki naprzemiennej. Ale chyba żaden model nie jest wolny od wad. Najlepszą sytuacją jest pełna rodzina, w której rodzice harmonijnie współdziałają i wspólnie wychowują dzieci. Jednak kiedy rozstanie jest już faktem, można po prostu wybrać taki model, których tych wad ma jak najmniej.

Warto też dodać, że w listopadzie 2018 odbyła się w Strasburgu 4. międzynarodowa konferencja nt. opieki naprzemiennej (Shared Parenting, Social Justice and Children´s Rights), pod patronatem Sekretarza Generalnego Rady Europy Thorbjorna Jaglanda. Poświęcono na niej wiele godzin na omawianie najnowszych badań. Jednoznacznie stwierdzono, że system opieki naprzemiennej jest najlepszy dla dzieci. Międzynarodowa Rada ds. Naprzemiennej Opieki Rodzicielskiej (która działa już od 2014 r.) wezwała Komitet Praw Dziecka ONZ, Radę Europy oraz instytucje międzynarodowe do tego, aby zachęcać państwa członkowskie do tego, by uznały system naprzemiennej opieki za podstawę prawa rodzinnego.

Nie jest moim celem namawiać w tym artykule do przejścia na system opieki naprzemiennej za wszelką cenę. Jestem zdania, że nie wszystko sprawdzi się u wszystkich i nie od razu. Czasem potrzeba małych kroków. Np. rodzice mogą zacząć od proporcji 1/3 : 2/3 i z czasem dążyć do wyrównania podziału opieki tak, aby był on równoważny. Chciałam tym tekstem pokazać, że są badania na ten temat i warto to wziąć pod uwagę. Czasem żyjemy w jakimś przeświadczeniu, nie sprawdzając nawet, jakie są opcje i czy coś się zmieniło.

Jeśli jesteś rodzicem po rozstaniu, mam nadzieję, że ten artykuł Cię zainspirował. Jeśli dopiero się rozstajesz, liczę, że pomógł Ci zminimalizować strach, dostarczając wiedzy oraz narzędzi.

Jeśli znasz kogoś, kto właśnie się rozstaje, koniecznie podziel się z nim tym tekstem. Może pokaże mu inne ścieżki, których nie brał pod uwagę.

Jeśli interesujesz się tym tematem z powodów zawodowych (pracujesz z rodzinami), chciałabym, byś dostrzegł w nim myśl przewodnią: bardzo wiele jest do zrobienia dla rodzin, dorosłych i dzieci, w sytuacji rozstania, czy to w zakresie prawa, czy wsparcia psychologicznego, czy wszelakiego innego.

Serdeczne podziękowania dla mecenas Dagmary Jagodzińskiej z kancelarii prawa rodzinnego w Bielsku-Białej za fachowe komentarze co do stanu prawnego opieki naprzemiennej.

Literatura badawcza i linki o opiece naprzemiennej http://petycja.eu/wp-content/uploads/2018/12/ICSPStrasbourg2018_finalreport_En.pdf http://petycja.eu/wp-content/uploads/2017/07/Fides_et_Ratio_1-25-2016_Greszta_Sikora_Opieka-naprzemienna.pdf https://www.lublin.so.gov.pl/download/opieka-naprzemienna-1560326186.pdf https://www.rpo.gov.pl/pl/content/dzieci-pozostajace-pod-opieka-tylko-jednego-z-rodzicow-s%C4%85-w-gorszej-sytuacji https://www.researchgate.net/publication/331651716_Buskiewicz_M_Fabjanska_A_Gromek_I_Jezierski_K_Wybrane_aspekty_funkcjonowania_spoleczno-emocjonalnego_dzieci_w_kontekscie_modelu_opieki_po_rozstaniu_rodzicow https://www.rp.pl/Rodzina/304259969-Dzieci-samotnych-rodzicow-sa-w-gorszej-sytuacji—eksperci-o-opiece-naprzemiennej.html https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1546019,1,raz-u-mamy-raz-u-taty.read

Materiały do pobrania Dziecko w rozwodzie – poradnik dla rodziców

http://brpd.gov.pl/sites/default/files/dziecko_w_rozwodzie_poradnik_dla_rodzicow_2017.pdf Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców – poradnik dla osób rozstających się

http://standardyrozstania.pl/wp-content/uploads/2019/05/STANDARDY_ROZSTANIA_www.pdf

Komentarze

komentarzy

Jak ustanowić opiekę naprzemienną

Podstawa prawna opieki naprzemiennej

Instytucja opieki naprzemiennej rodzi wiele niejasności i problemów w praktyce. Od czasu wprowadzenia możliwości zastosowania opieki naprzemiennej czyli od 2016 roku zarówno środowiska prawnicze, jak i rodzice, wielokrotnie postulowali o sprecyzowanie przepisów dotyczących opieki naprzemiennej. Problemy z opieką naprzemienną wynikają z tego, że kodeks rodzinny i opiekuńczy w ogóle nie przewiduje tej instytucji.

Jakie warunki musza spełnić rodzice, aby sąd ustanowił opiekę naprzemienną?

Kiedy nie można ustanowić opieki naprzemiennej?

Na te i wiele innych pytań nie znajdziecie odpowiedzi w przepisach. Praktyka sądowa czyli orzecznictwo w zakresie opieki naprzemiennej jest różne jak Polska długa i szeroka. Nawet w jednym sądzie, to czy opieką powinna być ustanowiona, może podlegać odmiennej ocenie składów orzekających. Jakie inne zagrożenia wynikają z braku dokładnych przepisów wyliczałam w chwili wprowadzenia opieki naprzemiennej tu.

Czym jest opieka naprzemienna

W wyroku orzekającym rozwód sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom ustalając, że sprawują oni opiekę nad dzieckiem naprzemiennie w powtarzających się okresach czasu.

Opiekę sprawowaną naprzemiennie często myli się z sytuacją gdy sąd powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom i ustala, że miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania np. ojca, równocześnie regulując kontakty z dzieckiem.

Nawet codzienne kontakty z dzieckiem (np. codzienne odbieranie z przedszkola) nie są formalnie opieką naprzemienną.

Opieka naprzemienna a plan wychowawczy

Uzgodnienie planu wychowawczego (inaczej porozumienia rodzicielskiego) z całą pewnością jest najlepszym krokiem w kierunku ustanowienia opieki naprzemiennej. Nie spotkałam się z sytuacją, aby sąd zakwestionował możliwość ustanowienia opieki naprzemiennej, kiedy obydwoje rodzice tego się domagają. Tak więc najpewniejszą drogą do ustanowienia opieki jest zawarcie porozumienia z drugim rodzicem. Porozumienie możecie wypracować sami lub z pomocą adwokata. Właściwy plan wychowawczy powinien regulować zasady funkcjonowania dziecka w dwóch domach, sposób podejmowania przez rodziców decyzji w istotnych sprawach, a także procedurę dokonywania niezbędnych zmian. Istotnym elementem planu wychowawczego jest ustalenie reguł finansowania kosztów utrzymania dziecka.

Porady, jak napisać plan wychowawczy znajdziesz też tu.

Jeżeli tylko jedno z rodziców chce dzielić się opieką w sposób naprzemienny, a drugie nie wyraża na to zgody, pozostaje zdać się na orzeczenie sądu.

Czy możliwe jest orzeczenie przez sąd opieki naprzemiennej, gdy brak jest planu wychowawczego

Jak już napisałam, wszystko zależy od zapatrywania sądu, czy w konkretnej sprawie ustanowienie opieki naprzemiennej będzie zgodne z dobrem dziecka. Zapewne duże znaczenie ma to, w jaki sposób dotychczas opieka była sprawowana. Jeżeli przez dłuższy okres czasu dziecko wychowywało się pod opieką jednego rodzica, a z drugim utrzymywało kontakty w co drugi weekend, sąd może mieć wątpliwości czy zmiana tego trybu przysłuży się dziecku. Niewykluczone jednak, że nawet w takiej sytuacji sąd może dojść do wniosku, że należy podzielić władzę pomiędzy rodziców. Przykładowo, tak może być w sytuacji, gdy dziecko deklaruje wolę zamieszkiwania u obojga rodziców. Każde dziecko wymaga, aby jego sytuację i dobro ocenić indywidualnie, dlatego nie ma jednej reguły, którą można posłużyć się do różnych przypadków. Natomiast gdy dziecko nie wyraża chęci mieszkania ,,na dwa domy”, nie wyobrażam sobie, aby sąd miał pogwałcić jego wolę.

Na pytanie czy i kiedy dziecko może decydować o tym, a kim chce zamieszkać po rozwodzie starałam się odpowiedzieć tu.

Oczywiście aby opieka naprzemienna w ogóle była możliwa rodzice powinni mieszkać w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie tak aby dziecko mogło uczęszczać do tej samej szkoły lub przedszkola. Pokonywanie znacznych odległości do i z szkoły, odizolowanie od środowiska i kolegów z reguły nie leży w interesie dziecka.

Badania psychologiczne a opieka naprzemienna

Rozstrzygnięcie, czy ustanowienie opieki naprzemiennej zgodne jest z dobrem dziecka (kiedy nie podpisano porozumienia rodzicielskiego) poprzedzone jest badaniem psychologicznym. Opinię na tą okoliczność wyda Opiniotwórczy Zespół Sądowych Specjalistów lub biegły psycholog. Opinie wydawane przez OZSS lub biegłych są, jak nazwa wskazuje, tylko opiniami dla sądu. Oznacza to że opinia nie wiąże sądu w swej decyzji. Oczywiście w większości przypadków sądy orzekają w zgodzie ze zdaniem biegłych, jednak należy pamiętać, że sąd nie musi zgadzać się ze stanowiskiem biegłych i wydać wyrok zgodny z własnym poglądem. Osobiście wielokrotnie doświadczałam takiej sytuacji, gdy sąd dał się przekonać, że opinia nie powinna być uwzględniona przez skład orzekający.

Alimenty a opieka naprzemienna

Nie ma reguły, czy w przypadku sprawowania opieki w systemie naprzemiennym koniecznym jest ustalenie alimentów.

Jeżeli jeden z rodziców zarabia zdecydowanie więcej od drugiego, wydaje się zasadnym aby płacił alimenty, chociażby po to żeby rodzic z mniejszym dochodem mógł zapewnić dziecku zbliżone warunki do tych, które panują w domu drugiego rodzica.

W planie wychowawczym można przyjąć założenie, że tylko jeden z rodziców pokrywa pewne stałe koszty utrzymania dziecka i w ten sposób niejako zwalnia się z płacenia alimentów do rąk drugiego rodzica. Przykładowo takimi kosztami mogą być: czesne, opłaty za zajęcia dodatkowe, opłata za kolonie, leczenie (np. stomatologiczne), wydatki na zakup sprzętu sportowego itd.

Jeżeli rodzice nie zawarli porozumienia rodzicielskiego, a opieka naprzemienna orzekana jest przez sąd, w wyroku rozwodowym zostanie zawarte również rozstrzygnięcie odnośnie alimentów. Może zatem znaleźć się zapis, że koszt utrzymania dziecka obciąża oboje rodziców i sąd odstępuje od zasądzania alimentów albo alimenty zostaną ustalone w konkretnej wysokości.

Opieka naprzemienna a ulga podatkowa i 500+

Podobnie jak sama możliwość ustanowienia opieki naprzemiennej, kontrowersje budzi również sfera konsekwencji ustanowienia opieki naprzemiennej.

Zasiłek 500+ należy się obojgu rodzicom sprawującym opiekę naprzemienną. Aczkolwiek zaznaczam, że możliwość uzyskania zasiłku 500+ istnieje także w sytuacji, gdy co prawda nie ustanowiono opieki naprzemiennej, ale rodzic ma tak szerokie kontakty, że de facto dziecko przebywa u niego porównywalną ilość czasu jak u drugiego rodzica.

W kwestii uprawnienia do ulgi podatkowej dla rodziców samotnie wychowujących dziecko wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny. W wyroku wydanym w sprawie o sygnaturze akt II FSK 752/18 NSA orzekł, że rodzic, który wychowuje dziecko na zasadach określonych w harmonogramie opieki naprzemiennej ustalonym z drugim rodzicem ma prawo do preferencyjnego opodatkowania wynikającego z art. 6 ust. 4 u.p.d.o.f.

Opieka naprzemienna, nadal nie jest uważana za podstawowe rozwiązanie, jakie powinno stosować się w przypadku rozwodu rodziców. Jej ustanowienie często poprzedzone jest ciężką batalią o prawo do opieki nad dziećmi. Z drugiej strony, nie można zamykać oczu na negatywne konsekwencje takiego modelu dzielenia się władzą rodzicielską. Szczególnie starsze dzieci, niejednokrotnie wyrażają zmęczenie cotygodniową zmianą miejsca pobytu. Kiedy opieka naprzemienna przestaje zdawać egzamin konieczne jest ustalenie nowego sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i partycypowania w kosztach utrzymania dzieci.

Z całą pewnością konieczne jest uregulowanie w kodeksie rodzinnym przesłanek do ustanowienia opieki naprzemiennej również w sytuacji, gdy rodzice nie ustalili planu wychowawczego.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, możesz skontaktować się w celu udzielenia skorzystania z usług mojej kancelarii.

Kiedy może być stosowana opieka naprzemienna nad dzieckiem?

Autor

Joanna Tęcza Artykuły autora

W dzisiejszych czasach coraz częściej pary rozstają się i pojawia się problem, co w takiej sytuacji ze wspólnymi małoletnimi dziećmi. Rozwiązaniem może okazać się opieka naprzemienna, która polega na sprawowaniu przez rodziców opieki nad dzieckiem naprzemiennie w podobnych ustalonych wcześniej okresach. W praktyce wygląda to tak, że przez okres jednego lub więcej tygodni dziecko przebywa u matki, aby w następnym tygodniu lub tygodniach proporcjonalnie do czasu spędzonego u matki pozostawało pod opieką ojca.

Ta forma opieki sprawdzi się tylko wtedy, kiedy pomiędzy rodzicami małoletnich dzieci nie istnieje żaden konflikt. W przeciwnym razie docelowo prowadzić to będzie do sytuacji, gdy to rozwiązanie nie będzie mogło się sprawdzić, prędzej czy później konflikt też przełoży się bowiem na sprawowaną opiekę naprzemienną.

Przepisy prawa nie definiują pojęcia opieki naprzemiennej, mimo że odwołują się do niej ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci czy ustawa o świadczeniach rodzinnych.

Opieka naprzemienna może zostać ustalona na podstawie porozumienia rodziców lub orzeczona przez sąd. Rodzice mogą ją także ustanowić poprzez zawarcie ugody przed mediatorem.

Najważniejszym kryterium, jakim kieruje się sąd, ustalając opiekę naprzemienną, jest dobro dziecka.

Przede wszystkim opieka naprzemienna sprawdzi się w sytuacji, gdy rodzice dziecka mieszkają stosunkowo blisko siebie i w związku z tym istnieje możliwość pogodzenia sprawowania opieki naprzemiennej z uczęszczaniem przez dziecko do placówek oświatowych.

Przykład 1.

Jan Nowak zamieszkuje w Szczecinie, a Janina Nowak mieszka w Warszawie. Jan Nowak i Janina Nowak mają wspólne dziecko – Jakuba Nowaka – i zastanawiają się nad opieką naprzemienną. Jakub Nowak chodzi do 3 klasy szkoły podstawowej. W takiej sytuacji opieka naprzemienna wydaje się być niewłaściwym rozwiązaniem, nie da się jej bowiem pogodzić z obowiązkiem szkolnym dziecka.

Jakie kryteria decydują o ustanowieniu opieki naprzemiennej?

Opieka naprzemienna jest sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej. Aby wykonywanie opieki naprzemiennej było możliwe, oboje rodzice muszą posiadać pełną władzę rodzicielską.

Opieka naprzemienna nie jest regułą, nawet kiedy rodzice mają pełną władzę rodzicielską. Najistotniejsze jest w takim przypadku współdziałanie rodziców przy jej sprawowaniu, które będzie co najmniej utrudnione, a wręcz niemożliwe, jeśli rodzice dziecka są ze skonfliktowani, czy też nie potrafią się porozumiewać ze sobą w kwestiach dotyczących wspólnego potomstwa.

Co do zasady opieka naprzemienna powinna wynikać z woli stron – rodziców dziecka, choć może zdarzyć się, że sąd narzuci ją mimo sprzeciwu jednego z nich. Jak zostało wskazane, najważniejsze w tym wypadku jest dobro dziecka; jeśli sąd uzna, że zgodne z nim jest sprawowanie opieki naprzemiennej, może wydać takie rozstrzygnięcie, choć w praktyce będzie ono poprzedzone wnioskiem jednej ze stron postępowania o uregulowanie kwestii opiekuńczych w ten sposób.

Należy pamiętać, że orzecznictwo sądów polskich nadal cechuje pewien tradycjonalizm, dlatego też w sytuacji sprzeciwu jednego z rodziców co do ustanowienia opieki naprzemiennej z dużą dozą prawdopodobieństwa sąd tego nie ustanowi, uznając, że brak porozumienia między rodzicami, a to z kolei uzasadnia konieczność ustalenia miejsca pobytu małoletniego z jednym z rodziców, podczas gdy drugi będzie miał uregulowane kontakty z dzieckiem.

Wspomnieć należy, że przed podjęciem decyzji przez sąd co do ustanowienia opieki naprzemiennej powinno zostać przeprowadzone badanie przez specjalistów z Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, którzy zbadają rodziców, a jeśli wiek dziecka na to pozwala, także i dziecko. W głównej mierze od wyniku tego badania zależeć będzie ustanowienie opieki naprzemiennej. Biegli mogą stwierdzić, że nie ma podstaw do ustanowienia opieki naprzemiennej, np. ze względu na silny konflikt rodziców, i wskazać odpowiednie rozwiązanie co do uregulowania kwestii pieczy nad małoletnim dzieckiem.

Przed podjęciem decyzji o ustaleniu opieki naprzemiennej należy rozważyć szereg różnych czynników, w tym w szczególności: sposób, w jaki dotychczas sprawowano opiekę;

wolę małoletniego w zakresie opieki, jeśli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości pozwala na uwzględnienie rozsądnych życzeń w tym zakresie;

kwalifikacje rodzicielskie rodziców małoletniego;

więzi emocjonalne rodziców z dzieckiem;

wpływ, jaki może na małoletniego mieć ta forma opieki. Przed podjęciem decyzji o ustaleniu opieki naprzemiennej należy rozważyć szereg różnych czynników, w tym w szczególności:

W jaki sposób sąd ustala opiekę naprzemienną?

Przykładowe rozstrzygnięcie dotyczące opieki naprzemiennej może wyglądać w następujący sposób:

Sąd postanawia:

powierzyć obojgu rodzicom władzę rodzicielską nad małoletnimi Janem Nowakiem wykonywaną w formie opieki naprzemiennej, ustalając, że miejsce zamieszkania dziecka jest przy matce; ustalić, że powtarzające się okresy opieki naprzemiennej nad małoletnim przypadają od pierwszej soboty po uprawomocnieniu się niniejszego orzeczenia od godz.10.00 do kolejnej soboty do godziny 10.00, przy czym dziecko będzie przebywać przez tydzień pod opieką matki, a następnie ojca, a potem naprzemiennie z zastrzeżeniem, że: w okresie świąt: w latach parzystych dziecko spędza z matką czas od godz. 08.00 w Wigilię do godziny 19.00 w dniu 26 grudnia oraz w godzinach od 8.00 w dniu pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych do godziny 19.00 drugiego dnia Świąt Wielkanocnych, zaś z ojcem okres od 26 grudnia od godziny 19.00 do 1 stycznia roku następnego do godziny 19.00; natomiast w latach nieparzystych dziecko spędza z ojcem czas od godz. 08.00 w Wigilię do godziny 19.00 w dniu 26 grudnia oraz w godzinach od 8.00 w dniu pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych do godziny 19.00 drugiego dnia Świąt Wielkanocnych, zaś z matką okres od 26 grudnia od godziny 19.00 do 1 stycznia roku następnego do godziny 19.00 niezależnie od tego, jak przypadnie opieka naprzemienna; w okresie wakacji letnich dziecko spędza z ojcem pierwszy i drugi tydzień lipca i sierpnia, zaś z matką trzeci i czwarty tydzień lipca i sierpnia, niezależnie od tego, jak przypadnie opieka naprzemienna; wyżej wyznaczone okresy opieki mogą być okazjonalnie modyfikowane, skracane lub wydłużane w razie zajścia szczególnych okoliczności, niezawinionych przez strony, jednakże za obopólną zgodą stron, wówczas dziecko przebywa pod pieczą drugiego rodzica; małoletni jest odbierany przez rodzica, który przejmuje opiekę w danym okresie, z miejsca zamieszkania drugiego z rodziców.

POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców

Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji

Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią Zobacz ogłoszenia Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku

Opieka naprzemienna a ustalenie alimentów

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że w wypadku opieki naprzemiennej alimenty należne od rodziców na rzecz dziecka zostaną zniesione, w końcu każdy z rodziców przez pewien czas będzie utrzymywał dziecko. Oczywiście może zdarzyć się taka sytuacja, że rodzice będą zobowiązani po połowie ponosić koszty utrzymania. Takie rozwiązanie najczęściej będzie miało miejsce w wypadku zawarcia porozumienia rodzicielskiego, w którym nie będą oni nawet precyzować wysokości alimentów, a jedynie wskażą, że każde z nich ponosi koszty utrzymania małoletniego dziecka po połowie.

W sytuacji braku porozumienia rodzicielskiego sąd zdecyduje o ustaleniu alimentów uiszczanych przez jednego rodzica do rąk drugiego, nawet jeśli ustanowiona została opieka naprzemienna. W sytuacji dysproporcji w zarobkach rodziców celem utrzymania równego poziomu życia małoletniego sąd może zasądzić od jednego rodzica, który jest lepiej sytuowany, wyższe alimenty niż zasądza od drugiego.

500+ a opieka naprzemienna

Jeśli chodzi o świadczenie wychowawcze tzw. 500+, w wypadku ustalenia opieki naprzemiennej kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.

Przykład 2.

Jan Nowak i Janina Nowak mieszkają w Warszawie. Mają wspólne dziecko – Jakuba Nowaka – i ustaloną opieką naprzemienną. Jakub przez dwa tygodnie znajduje się pod opieką ojca, a przez kolejne dwa pod opieką matki. Przysługujące świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł wypłacane będzie w częściach po 250 zł dla matki i 250 zł dla ojca małoletniego.

Przeciwwskazania do opieki naprzemiennej, jej wady i zalety

Wskazać należy, że mimo najlepszej woli rodziców, opieka naprzemienna nie jest wskazana w przypadku bardzo małych dzieci, ponieważ może prowadzić do zaburzenia poczucia bezpieczeństwa. Opieka naprzemienna najlepiej sprawdzi się w przypadku nastolatków, którzy w porównaniu do młodszych dzieci nie powinni mieć trudności z adaptacją do tego, że mają dwa domy, w których mieszkają na przemian. Starszym dzieciom zwyczajne łatwiej jest się zaadoptować do zmian środowiska.

Należy pamiętać, że kwestia adaptacji do sytuacji posiadania dwóch domów jest też kwestią indywidualną.

Zalety opieki naprzemiennej:

indywidualny kontakt z każdym z rodziców,

większa swoboda w kontaktach z rodzicami i innymi członkami rodziny,

możliwość budowania równych relacji z obojgiem rodziców.

Wady opieki naprzemiennej:

brak stabilizacji dla młodszych dzieci,

problemy natury logistycznej,

koszty związane z przystosowaniem przez oboje rodziców pokoju dziecka, zapewnieniu mu u każdego z rodziców rzeczy osobistych.

W jakiej formie ustanowić opiekę naprzemienną?

Najprostszym sposobem ustalenia opieki naprzemiennej jest sporządzenie rodzicielskiego planu wychowawczego zawierającego wszelkie ustalenia rodziców co do sprawowania opieki. Jednak w tym wypadku musi istnieć zgoda co do wszystkich jego zapisów. Plan taki można sporządzić samodzielnie i skierować do sądu celem jego zatwierdzenia, np. jako formę ugody pozasądowej. Rodzicielski plan wychowawczy może zostać uzgodniony w toku mediacji jako ugoda, a po jej podpisaniu mediator wystąpi do sądu o zatwierdzenie go jako ugody mediacyjnej.

W wypadku kiedy jedna ze stron domaga się opieki naprzemiennej, zaś druga nie wyraża na to zgody, konieczne jest wystąpienie do sądu o rozstrzygnięcie w tym przedmiocie.

W sprawach o rozwód lub separację każda ze stron może domagać się ustanowienia opieki naprzemiennej.

W wypadku rozstrzygania w przedmiocie opieki naprzemiennej przez sąd istnieje ryzyko, że wniosek taki nie zostanie uwzględniony. Stąd też, chcąc dążyć do tej formy opieki, ważne jest, aby szukać porozumienia z drugim z rodziców, zdecydowanie uprości to bowiem sprawę. Brak porozumienia jest równoznaczny z długotrwałym procesem sądowym, który może prowadzić do pogorszenia relacji pomiędzy rodzicami, a to z kolei będzie miało przełożenie na dziecko.

Zgoda na opiekę pieczę naprzemienną dzieci sprawie rozwód Poznań

W polskiej doktrynie prawa rodzinnego i w aktualnym stanie prawnym, dopuszcza się orzeczenie przez sąd pieczy naprzemiennej w sytuacji pozostawienia obojgu rodzicom pełni władzy rodzicielskiej, a jednym z warunków jej ustanowienia jest współdziałanie rodziców. Aby opieka naprzemienna mogła stać się korzystnym rozwiązaniem, spełnione muszą być szczególne warunki. Taka opieka wymaga zawsze zatem poprawnej i bezkonfliktowej relacji między rodzicami, a więc w każdej sytuacji stawiania potrzeb dziecka na pierwszym miejscu w stosunku do ewentualnych personalnych animozji między rodzicami; zostawienia za sobą przeszłości; samokontroli; dobrej komunikacji na temat dziecka i w obecności dziecka. Niezbędna jest także bardzo sprawna organizacja: precyzyjny i przewidywalny plan zapewniający jednak łatwą reorganizację w przypadku potrzeby modyfikacji; systematyczne i zrównoważone monitorowanie postępów szkolnych przez oboje rodziców; dowożenie dziecka na zajęcia szkolne i pozaszkolne. Nie bez znaczenia jest również sytuacja finansowa rodziny, jako że opieka naprzemienna oznacza utrzymywanie dwóch domów, w których pełnoprawnym mieszkańcem jest dziecko (pokój dziecka, podwójny „ komplet ” rzeczy codziennego użytku dla dziecka). W wypowiedziach psychologów zajmujących się pieczą naprzemienną podnosi się że „podstawowym warunkiem zastosowania opieki naprzemiennej jest wystąpienie takich warunków, które pozwalają antycypować zgodną współpracę rodziców we wszystkich aspektach wychowawczych.

Bardzo często wspólne wykonywanie władzy rodzicielskiej na zasadzie naprzemiennego sprawowania pieczy z zamieszkiwaniem dziecka z każdym z rodziców w okresach tygodniowych oraz odpowiednich okresach wakacyjnych i świątecznych, będzie dla dziecka rozwiązaniem dużo lepszym, niż orzeczenie o zamieszkiwaniu dziecka tylko z jednym z rodziców. Naprzemienne sprawowanie pieczy zapewnia lepszy kontakt dziecka z każdym z rodziców oraz możliwość równego udziału każdego z rodziców w procesie wychowawczym, zapewniając również sprawiedliwy podział odpowiednich obowiązków, w tym kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Opieka, wychowanie i władza rodzicielska

Opieka, wychowanie i władza rodzicielska nad dzieckiem obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka z poszanowaniem jego godności i praw. Władza rodzicielska powinna być przez rodziców wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Rodzice przed powzięcie decyzji w ważniejszych sprawach dotyczących osoby lub majątku dziecka powinni je wysłuchać, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala oraz w uwzględnić w miarę możliwości jego rozsądne życzenia.

Opieka i piecza naprzemienna w sprawie o rozwód

Pojęcie ˝dobro dziecka˝ nie zostało ono wprost zdefiniowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym czy też w innym akcie prawa pozytywnego. Jest to zatem tzw. klauzula generalna, która w doktrynie prawa cywilnego ma już od dawna jasne i ugruntowane znaczenie. Tak więc termin ten w rozumieniu przepisów prawa rodzinnego oznacza kompleks wartości o charakterze materialnym i niematerialnym niezbędnych do zapewnienia prawidłowego rozwoju fizycznego i duchowego dziecka oraz należytego przygotowania go do pracy odpowiednio do jego uzdolnień, przy czym wartości te są zdeterminowane przez wiele różnorodnych czynników, których struktura zależy od treści stosowanej normy prawnej i konkretnej, aktualnie istniejącej sytuacji dziecka, zakładając zbieżność tak pojętego dobra dziecka z interesem społecznym (W. Stojanowska w: ˝System Prawa Prywatnego. Prawo rodzinne i opiekuńcze˝, t. 11, red. T. Smyczyński, Warszawa 2009, str. 598). U podłoża rozstrzygnięć sądów w zakresie władzy rodzicielskiej leży zatem szeroko pojęte dobro dziecka, na które składają się aktualnie występujące więzi emocjonalne z każdym z rodziców, zapewnienie dzieciom rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, jak też realizacji ich potrzeb materialnych.

Niekiedy konflikt między rodzicami przybiera takie rozmiary, że dobro dziecka cierpi bezsprzecznie. Nie może uchodzić uwadze, że piecza naprzemienna nie jest oderwana od władzy rodzicielskiej, lecz jest jej częścią. O ile jednak piecza może być sprawowana naprzemiennie, sama władza rodzicielska już nie, służy bowiem nieprzerwanie jednocześnie obojgu rodzicom ją sprawującym. Z faktu bowiem, że władza rodzicielska jest przez rodziców wykonywana samodzielnie, nie wynika, że naprzemiennie. Sprzeczne z dobrem dziecka byłoby przyjęcie, że każde z rodziców sprawuje wyłączną władzę rodzicielską w czasie powierzonej mu pieczy nad dzieckiem i podejmuje w tym czasie samodzielne decyzje, które nie byłyby zgodne z wcześniejszymi czy późniejszymi decyzjami drugiego rodzica, podobnie jak nie do pogodzenia z dobrem dziecka jawi się sytuacja, gdy z powodu głębokiego konfliktu rodzice niemal w każdej sprawie dotyczącej dziecka oczekiwaliby rozstrzygnięcia sądu. Tym samym za niedopuszczalne należy uznać bezwzględne rozstrzyganie o pieczy naprzemiennej, takie bowiem „pogodzenie” rodziców, w sytuacji głębokiej awersji między nimi pomija dobro dziecka. Prawo nie może zaś sanować tego rodzaju sytuacji nawet w razie jednakowych kompetencji wychowawczych rodziców.

W wypowiedziach psychologów zajmujących się problematyką tzw. pieczy naprzemiennej podnosi się, że ˝podstawowym warunkiem zastosowania opieki naprzemiennej jest wystąpienie takich warunków, które pozwalają antycypować zgodną współpracę rodziców we wszystkich aspektach wychowawczych (…). A zatem orzekanie opieki naprzemiennej w sytuacji nasilonego konfliktu między rodzicami stanowi skrajny przykład rozwiązania służącego racjom rodziców i spokojowi sądu, ale sprzecznego z dobrem dziecka˝ – Czerederecka, A. (2010). Rozwód a rywalizacja o opiekę nad dziećmi.

Psychologowie wskazują, że z punktu widzenia dobra dziecka nie należy sprawować pieczy naprzemiennej, gdy dziecko jest uwikłane w konflikt lojalnościowy. Chodzi tu o sytuacje, w których między skonfliktowanymi rodzicami nie ma jedności wychowawczej, stałych oraz przewidywalnych zasad i oczekiwań względem dziecka, co skutkuje tym, że dziecko żyje w dwóch różnych systemach wychowawczych. Nadto nierzadko dziecko jest podburzane do buntu przez każdego z rodziców przeciwko drugiemu rodzicowi, co wzbudza w nim poczucie zagubienia, opuszczenia i niezrozumienia przez najbliższe otoczenie, nadto prowadzić może do poważnych zaburzeń w sferze emocjonalnej i społecznej dziecka.

Miejsce zamieszkania dziecka

Piecza naprzemienna jest związana z władzą rodzicielską wykonywaną wspólnie przez oboje rodziców. Polega ona na tym, że dziecko przebywa na przemian u każdego z rodziców. Taki podział pieczy jest dopuszczalny w obecnym stanie prawnym w odróżnieniu od podziału w czasie władzy rodzicielskiej, która nie może być sprawowana przemiennie.

Miejsce pobytu dziecka jest okolicznością faktyczną i w razie jednomyślności rodziców nie wymaga ustalenia z mocy ustawy lub orzeczenia sądu. Jeżeli nie toczy się sprawa rozwodowa lub opiekuńcza i rodzice zgodnie postanowią, że dziecko będzie przebywać u nich naprzemiennie, to przepisy prawa nie stoją temu na przeszkodzie. Warunkiem jest wspólne wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Porozumienie rodziców

Warunki do sprawowania pieczy naprzemiennej mogą też wystąpić w razie pozostawienia wspólnej władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym lub postanowieniu wydanym na podstawie art. 107 K.r.o. Obowiązujące przepisy art. 58 § 1 zd. 2 i § 1a zd. 2 K.r.o. oraz art. 107 § 2 zd. 2 K.r.o. przewidują możliwość pozostawienia pełnej władzy rodzicielskiej obojgu rozwiedzionym małżonkom (lub małżonkom żyjącym w rozłączeniu) na ich zgodny wniosek. Skuteczność wniosku, o którym mowa, została uzależniona od przedstawienia sądowi porozumienia rodziców dotyczącego sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej (i kontaktów z dzieckiem) po rozwodzie oraz zgodności tego porozumienia z dobrem dziecka, a także jest uwarunkowana istnieniem pozytywnej prognozy, że oboje rodzice będą współdziałać w sprawach dziecka. W takim przypadku zasady sprawowania pieczy naprzemiennej muszą być określone w porozumieniu. W porozumieniu rodzice powinni wskazać, kiedy dziecko będzie przebywać u każdego z nich (dwa miejsca pobytu), oraz uzgodnić dla celów formalnych jedno miejsce zamieszkania dziecka, którym powinno być miejsce zamieszkania któregoś z rodziców.

Nie oznacza to jednak, że model pieczy naprzemiennej jest preferowanym modelem sprawowania pieczy nad dzieckiem po rozstaniu rodziców. W orzecznictwie sądów znajduje odzwierciedlenie zasada jednego centrum życiowego dziecka. Poszukując w tej sytuacji najbardziej korzystnego rozwiązania dla dziecka, nie można wykluczyć a priori, że niekiedy piecza naprzemienna byłaby takim rozwiązaniem. Niedopuszczalne byłoby jednak, aby wskazana repartycja pieczy była rozwiązaniem konfliktu między rodzicami z pominięciem dobra dziecka i – nawet w razie jednakowych kompetencji wychowawczych rodziców – wynikała z mocy samego prawa. Takie rozwiązanie byłoby tylko wyrazem formalnie pojmowanego prawa do dziecka i służyłoby przede wszystkim zaspokojeniu ambicji rodziców. Oczywiście sprzeczne z dobrem dziecka byłoby bowiem takie rozstrzygnięcie, że każde z rodziców sprawuje wyłączną władzę rodzicielską w czasie powierzonej mu pieczy nad dzieckiem i podejmuje w tym czasie samodzielne decyzje, które nie byłyby zgodne z wcześniejszymi czy późniejszymi decyzjami drugiego rodzica. W wypowiedziach psychologów zajmujących się tzw. pieczą naprzemienną podnosi się, że ˝podstawowym warunkiem zastosowania opieki naprzemiennej jest wystąpienie takich warunków, które pozwalają antycypować zgodną współpracę rodziców we wszystkich aspektach wychowawczych (…). A zatem orzekanie opieki naprzemiennej w sytuacji nasilonego konfliktu między rodzicami stanowi skrajny przykład rozwiązania służącego racjom rodziców i spokojowi sądu, ale sprzecznego z dobrem dziecka˝.

Współdziałanie rodziców i brak konfliktów

We wspomnianym piśmiennictwie wskazuje się także, że warunkiem pieczy naprzemiennej jest współdziałanie rodziców. Aby opieka naprzemienna mogła stać się korzystnym rozwiązaniem, spełnione muszą być szczególne warunki. Wymaga zatem poprawnej i bezkonfliktowej relacji między rodzicami, a więc w każdej sytuacji stawiania potrzeb dziecka na pierwszym miejscu w stosunku do ewentualnych personalnych animozji między rodzicami; zostawienia za sobą przeszłości; samokontroli; dobrej komunikacji na temat dziecka i w obecności dziecka. Niezbędna jest także bardzo sprawna organizacja: precyzyjny i przewidywalny plan zapewniający jednak łatwą reorganizację w przypadku potrzeby modyfikacji; systematyczne i zrównoważone monitorowanie postępów szkolnych przez oboje rodziców; dowożenie dziecka na zajęcia szkolne i pozaszkolne. Nie bez znaczenia jest również sytuacja finansowa rodziny, jako że opieka naprzemienna oznacza utrzymywanie dwóch domów, w których pełnoprawnym mieszkańcem jest dziecko (pokój dziecka, podwójny ‘komplet’ rzeczy codziennego użytku dla dziecka). Pomocna może być również niewielka odległość między domami rodziców – im bliżej, tym większa szansa, że dziecko – obok krzepiących kontaktów z rodzicami – będzie miało bliskie i stabilne relacje w jednym środowisku rówieśniczym.

Alimenty przy pieczy naprzemiennej

Rozstrzygnięcie o obowiązku ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka musi w każdym wypadku wyrażać się sumą pieniężną, jaką jeden z rodziców ma świadczyć do rąk drugiego z rodziców. Dlatego, gdy każdy z rodziców osobiście łoży na utrzymanie i wychowanie dziecka, szczególnie dziecka zamieszkującego z każdym z rodziców w powtarzających się okresach, właściwszym i zgodnym z ustawą rozstrzygnięciem może być określenie, że rodzice ponoszą odpowiednie koszty w wysokości równej. W takim wypadku, rodzice mają obowiązek równego ponoszenia wszelkich wydatków, wykraczających poza zwykłe i codzienne koszty utrzymywania dziecka. W szczególności dotyczy to równego pokrywania opłat wynikających ze wspólnych decyzji dotyczących skierowania dziecka do odpowiednich placówek szkolnych, na zajęcia dodatkowe lub poddania dziecka kosztownym zabiegom leczniczym itp

Sprawa sądowa opracowana przez Kancelarię

Sąd nie stwierdził, aby wskutek rozwodu miało ucierpieć dobro wspólnego małoletniego dziecka, co stanowiłoby przeszkodę w orzeczeniu rozwodu zgodnie z art. 56 § 2 KRO Przeciwnie, zarówno stan napięcia między stronami, ujawniony w pismach procesowych oraz w oświadczeniach składanych ustnie, jak i początkowo rozbieżne żądania co do rozstrzygnięcia o sposobie sprawowania pieczy nad dzieckiem, uzasadniają przekonanie, że odmowa rozwiązania małżeństwa, sprowadzająca obowiązek utrzymywania pozoru dalszego wspólnego pożycia, mogłaby zagrozić prawidłowemu rozwojowi dziecka.

Zgodnie z art. 58 § 1 KRO, w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Zgodnie z art. 59822 i 7562 § 2 KPC, możliwe jest w takim wypadku określenie przez sąd, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach.

Sąd dał wiarę zapewnieniom stron, że wspólne wykonywanie władzy rodzicielskiej na zasadzie naprzemiennego sprawowania pieczy z zamieszkiwaniem dziecka z każdym z rodziców w okresach tygodniowych oraz odpowiednich okresach wakacyjnych i świątecznych, będzie dla dziecka rozwiązaniem lepszym, niż orzeczenie o zamieszkiwaniu dziecka tylko z jednym z rodziców. W ocenie Sądu, naprzemienne sprawowanie pieczy zapewnia lepszy kontakt dziecka z każdym z rodziców oraz możliwość równego udziału każdego z rodziców w procesie wychowawczym, zapewniając również sprawiedliwy podział odpowiednich obowiązków, w tym kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Wyrok Sądu Okręgowego – IV Wydział Cywilny IV C 1212/17

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji. Prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku.

키워드에 대한 정보 wniosek o opiekę naprzemienną wzór

다음은 Bing에서 wniosek o opiekę naprzemienną wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Odkurzacz Welmax Security Clean Instrukcja | Security Clean Welmax Instrukcja Obsługi Odkurzacz 12 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.
See also  삼계탕 끓이는 시간 | 다가오는 초복, 닭백숙 먹고 원기회복하세요! L 백종원의 백종원 레시피 229 개의 베스트 답변

See also  갑자기 냉정 해진 여자 | 여자의 호감이 갑자기 사라지는 이유 (호감 있던 남자한테 호감이 사라질 때) 131 개의 자세한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Odcinek 4 Opieka Naprzemienna.

  • opieka naprzemienna
  • czym jest opieka naprzemienna
  • dla kogo opieka naprzemienna
  • samotna mama
  • samotny tata
  • rozwód a dzieci
  • rozód w Poznaniu
  • dzieci a rozwód
  • rozwod Poznan
  • dzieci a rozwod
  • rozwod i co teraz
  • jak sobie poradzic z rozwodem

Odcinek #4 # # #Opieka #Naprzemienna.


YouTube에서 wniosek o opiekę naprzemienną wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Odcinek 4 Opieka Naprzemienna. | wniosek o opiekę naprzemienną wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment